The interest per year for $5,000 to become $9,110 after 30 years is 2.02% compounded continuously.
Answer: 7.12%
Explanation:
Effective Annual Interest rate is the nominal interest rate adjusted for the number of compounding periods a financial product will experience in a period of time.
To calculate the Effective Annual Rate one can use the following formula,
Effective Rate of Interest = (1+r/m)^m - 1
where r is the rate and
M is the no of compounding periods per year which in this case would be 2 because the payments are semi annual
Plugging in figures would give us,
Effective Rate of Interest = (1+0.07/2)^2 - 1
=0.0712
= 7.12%
If you need any clarification do comment or react.
Hello. If grocery stores do not raise the price of pasta even if it merits the raise, it would yield to more people opting to buy that pasta instead. Thus, demand would arise.
Now, if there are more people who want that product, then the grocery stores would have no choice but to make it more expensive to try to lessen the demand. Therefore, the price would increase.
Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
Answer:
Top-of-the-mind awareness
Explanation:
Many customers select products and commodities on the basis of brand loyalty and many select brands which offer the lowest rates. A concept where consumer selects a brand on the basis of best features and software’s is a general concept that is called the top of the mind awareness, which states that every customer wants to buy a commodity that is best in every aspect. It is estimated by asking customers by using surveys about the brands that first rings a bell in a specific class.