answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
1 year ago
15

Dave and Kelly are discussing how quickly products now become obsolete in their industry. David believes this will make it more

difficult to provide timely information. Is he correct?
Business
1 answer:
Paha777 [63]1 year ago
6 0

Answer: Incorret

Explanation: This is incorrect because the more information we have about the market and the obsolescence time of our products, the better we will be able to coordinate the marketing strategy so that the time spent will be paid with greater profits in the future.

For example, appliances affected by competition or improvements become appliances that replace the previous ones if you do not evaluate the obsolescence time of these items, it is likely that when our product is launched, there is already a better one in the market.

You might be interested in
Corny and Sweet grows and sells sweet corn at its roadside produce stand. The selling price per dozen is​ $4.00, variable costs
monitta

Answer: the breakeven sales is $2,400.

Explanation:

Let the number of dozens of sweet sold = P

Other variables given include:

Total Fixed cost =$1, 200

Variable cost given =$2.00 of P

=$2P

Revenue(amount from sales) =

=$4. 00 of P

=$4P

Nt: Cost = fixed cost + variable cost

C = 1200 + 2P

Nt: breakeven occurs when Revenue equals Cost; R=C

Thus: 4P = 1200+2P

4P-2P=1200

2P = 1200. (divide sides by 2)

P= 600

To check for the break even sales =

4P = 1200 + 2P

Since P = 600

Thus: 4P = 4 × 600 = $2400

&

1200 + 2P = $1200 + $2(600)

= (1200+1200)$

= $2400

Thus, the break even price is $2,400.

4 0
1 year ago
Some major technology companies have faced scrutiny in the past when it comes to labor and human rights on the overseas supplier
Serjik [45]

Answer: The answer is provided below

Explanation:

With overseas factories that continue to move to new locations with a lower labour costs, the monitoring and controlling working conditions becomes a challenge. Research has shown that companies do little to monitor human rights violations in the low-cost supply chain locations.

A scandal involving Apple was reported in 2014 at a manufacturing building in China. The building which was owned by Catcher Technology Co., manufactures metal iPad covers for iPhones. Some findings included hiring discrimination, locked safety exits, excessive work hours, and also unpaid overtime each month totalling about $290,000 in owed wages. The factory was reported to have been dumping its industrial fluids and waste into nearby rivers, and also not providing proper toxic equipment for the employees.

Human rights of these people saw n those area are being abused by having them exposed to pollution, which can lead to lung diseases.

Companies like Apple have said that they are continuing to monitor situations like this, and are fixing them, but we still hear cases of more wrongdoings, therefore you have to wonder how vital these issues truly are to the firms involved.

4 0
2 years ago
Suzy Bartles enters into an oral contract to purchase a tract of land from Bill Hermes. The land is considered worthless, but Ba
Wittaler [7]
This is correct, thank u so much
8 0
2 years ago
You purchased 200 shares of ABC stock on July 15th. On July 20th, you purchased another 100 shares and then on July 22st you pur
Mashutka [201]

Answer:

$330

Explanation:

The computation of the dividend income received as on July 31 is shown below:

where,

Total number of shares purchased is

= 100 shares + 200 shares

= 300 shares

And, the dividend per share is $1.10

So, the dividend income received is

= 300 shares × $1.10

= $330

We simply applied the above formula to determine the dividend income received

7 0
1 year ago
Vignana corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. shown below are some of the cos
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

$175,000

Explanation:

Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.

Therefore, we have:

Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Accounting software can help with which TWO of these tasks?
    8·2 answers
  • Dogs R US uses the perpetual inventory system to account for its merchandise. On May 1, it returned $50 of merchandise due to a
    14·1 answer
  • Jada, a PR executive, likes to meet clients in her office, where her diplomas and awards are prominently displayed. This encoura
    15·1 answer
  • A salesman receives a fixed salary of $500 per week. In addition he is paid 12% of all sales over $1000. Write the formula that
    5·1 answer
  • Assume that a manufacturing company usually pays a waste company(by the pound) to haul away manufacturing waste. Recently, a lan
    11·1 answer
  • In order to meet and exceed customers' expectations over time, firms must: a. successfully defend their established core compete
    7·1 answer
  • Three years ago, Vincent Chow completed his degree in accounting. The economy was in a depressed state at the time, and Vincent
    10·1 answer
  • In August, one of the processing departments at Knepp Corporation had beginning work in process inventory of $17,000 and ending
    5·1 answer
  • LCI Cable Company grants 2.9 million performance stock options to key executives at January 1, 2021. The options entitle executi
    7·1 answer
  • Explain the importance of thoroughly checking your SAR and what steps you can
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!