25x-0.25=150
25x=149.75
x=5.99
5.99$ for each pair.
Answer:
Price Quantity Supplied Quantity Demanded
$2 1 1
$4 2 1
$8 3 1
$12 4 2
$20 4 2
$32 5 4
$44 5 5
In this market, the equilibrium price will beper widget, and the equilibrium quantity will be:
In this market, the equilibrium price will be $44, because is the price where the quantity supplied and the quantity demanded is the same: 5 widgets supplied, and 5 widgets demanded.
Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer:
The predetermined manufacturing overhead rate per direct labor hour will be $32
Explanation:
The formula to compute the predetermined manufacturing overhead rate is shown below:
= (Estimated manufacturing overhead) ÷ (Estimated direct labor hours)
where,
Estimated manufacturing overhead = Wages of factory janitors + Utilities for factory + Rent on factory building
= $39,900 + $17,000 + $13,900
= $70,800
And, the estimated direct labor hours is 2,200 machine hours
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $70,800 ÷ 2,200 machine hours
= $32.18
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
The balance in the Work-in-Process Inventory account was $10,000 at the beginning of the month and $22,000 at the end of the month. During the month, the company incurred direct materials cost of $63,000 and the direct labor cost of $39,000. The actual manufacturing overhead cost incurred was $40,000. The manufacturing overhead cost applied to Work-in-Process was $43,000.
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
cost of goods manufactured= 10,000 + 63,000 + 39,000 + 40,000 - 22,000= $130,000