answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
1 year ago
13

Mainstream economic theorizing sees work as a lousy activity that workers tolerate in order to earn income. One way that work is

seen as lousy is as a pain cost (e.g., hot, dangerous, boring, stressful). A second way is as an _________ cost.
Business
1 answer:
Mice21 [21]1 year ago
6 0

Answer:

the correct answer is "opportunity cost".

the opportunity cost here means the cost of the next best opportunity lost because of spending time at work, this could be 8 hours, 10 hours at work, etc.

the underline point here is that when someone works for, lets say, 8 hours, he or she could have done something else that they enjoy and brings value to them and their family.

but since they are working, they can not engage in that activity. because of this, we call it the opportunity cost! simple right?

Explanation:

You might be interested in
Ranada Company manufactures and sells sportswear products. Ranada uses activity-based costing to determine the cost of the custo
kramer

Answer:

Per unit customer costs = $4.5 per unit

Explanation:

Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.

Customer return processing activity rate = $45 per return

Shipping activity rate = $10 per shipment

for Product 1

Total cost of shipment and return will be as follows:

Shipment = 1,200 X $10 = $12,000

Returns = 150 X $10 = $1,500

Total = $12,000 + $1,500 = $13,500

Total units = 3,000

Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit

4 0
2 years ago
Cakes by Dominic
CaHeK987 [17]

Answer:

One motive that Dominic might have was that he has always wanted to become an entrepreneur and his grandmother wants him to take over the shop for her since his cake-making skills had very much improved since he started. And another motive Dominic had was that there was not a lot of jobs open for him in the area, so he was glad to help.

Explanation:

7 0
1 year ago
If inflation is higher than what was expected, Select one: a. debtors receive a higher real interest rate than they had anticipa
Marianna [84]

Answer:

The correct option is B

Explanation:

Inflation is the measure which is quantitative in nature as the rate at which the average level of price of the selected goods and services in the economy rises over the year or time period.

It is stated or expressed in terms of percentage, because it indicates or explains the decrease or fall in the purchasing power of currency of the nation.

So, if the inflation is higher than what is expected, then the creditors who invested their money, will receive lower rate of interest then they anticipated as their is decrease of fall in the currency of the nation.

7 0
1 year ago
Service Revenue for the year = $80,000. Of this amount, $70,000 is collected during the year and $10,000 is expected to be colle
galina1969 [7]

Answer:

Net Cash Inflow from Operating Activities = $16,000

Explanation:

In the given information, it is not provided that cash is paid or not for Supplies, thus, assumed it was paid at the time of acquisition, and not in the current period when it is only charge to expense.

In that case, Cash generated from operating activities using direct method, shall be:

Cash flow from Operating Activities

Cash revenue collected = $70,000

Cash collected in advance = $2,000

Total cash inflow = $72,000

Cash paid for salaries = - $35,000

Cash paid for advertising expense = - $10,000

Cash paid for utilities = - $11,000

Total Cash outflow = - $56,000

Net Cash Inflow from Operating Activities = $16,000

6 0
1 year ago
Ashley has a large and growing collection of animated movies. She wants to replace her old television with a new LCD model, so s
Vlad [161]

Answer:

Option (D) is correct.

Explanation:

1.We use the formula:

A=P(1+\frac{r}{100})^{n}

where

A=future value

P=present value

r=rate of interest

n=time period.

A=1,060(1.12)^{2}+ 1,060(1.12)^{1} + 1,060

A=1,060[(1.12)^{2}+(1.12)^{1} + 1]

         = 1,060 [1.2544 + 1.12 + 1]

         = 1,060 × 3.3744

         = $3,576.864

Therefore, the amount of $3,576.864 will Ashley have to buy a new LCD TV at the end of three years.

(b) Future value of annuity due = Future value of annuity × (1 + interest rate)

                                                    = $3,576.86(1 + 0.12)

                                                    = $3,576.86 × 1.12

                                                    = $4,006.08

She will save around $4,006.08

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Both Aaria and Justin work with businesses. Aaria tries to sell them packages that will cover their employees in case of injury
    5·2 answers
  • In January the price of dark chocolate candy bars was $2.00, and Willy’s Chocolate Factory produced 80 pounds. In February the p
    7·1 answer
  • Chocolotto, a chocolate manufacturer, displays a brown dot in a brown square symbol, instead of a green dot in a green square sy
    7·1 answer
  • Which of the following reports is an example of an analytical report? a. A report outlining the new company procedure for report
    11·2 answers
  • Sean wants to buy a friend’s car, but he does not have the $3,000 that his friend is asking. He has $2,500 and is considering bo
    5·1 answer
  • A common excuse for carrying out a morally questionable project is, "If I don’t do it somebody else will." This rationale may be
    13·1 answer
  • ________ CRM includes customer-facing applications such as tools for sales force automation, call center and customer service su
    14·1 answer
  • The information below pertains to Barkley Company for 2015.
    8·1 answer
  • _____ tend to outperform during an economic slowdown. a. Consumer durable goods b. Consumer staples c. Cyclical companies
    5·1 answer
  • Larry recently invested $24,400 (tax basis) in purchasing a limited partnership interest in which he will have no management rig
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!