answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
2 years ago
13

From her sales income, barbara has subtracted cost of goods sold, operating expenses, interest expense, and taxes. what she has

left is her company's _____ income
Business
1 answer:
Murrr4er [49]2 years ago
6 0
The answer is net income
Net income is the amount of capital that the Company's made during an operational year after all relevant expenses have already been deducted.
Some amount of the net income will be shared to shareholders according to the percentage, and some of it will be put in company's capital to expand the operation.
You might be interested in
Why do corporations generally have the largest profits of any form of business?​
olganol [36]

A business owned by shareholders, also called stockholders, who own the rights to the company's profits but face only limited liability for the company's debts and losses.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
According to the National Association of Colleges and Employers, the average starting salary for Chemical
prisoha [69]

Answer:

A

Explanation:

When we have more students that enjoy studying history than enjoy studying math and science needed to get a degree in Chemical engineering , this will lead to a large no of history graduates in the labor market making the availability of chemical engineers graduate to be fewer and the demand for it higher.

This in effect cause a higher income for the chemical engineers as they become more of a scarce resources compared to history despite the students spending the same number of years to graduate in the college.

4 0
1 year ago
Gold Nest Company of Guandong, China, is a family-owned enterprise that makes birdcages for the South China market. The company
Leto [7]

Answer:

1)

a. Raw materials purchased for cash, $170,000.

Dr Materials inventory 170,000

   Cr Cash 170,000

b. Raw materials requisitioned for use in production, $141,000 (materials costing $121,000 were charged directly to jobs; the remaining materials were indirect).

Dr Work in process: direct materials 121,000

Dr Manufacturing overhead 20,000

    Cr Materials inventory 141,000

c. Costs for employee services were incurred as follows:

Dr Work in process: direct labor 156,000

Dr Manufacturing overhead 185,900

Dr Sales salaries expense 22,000

Dr Administrative salaries expense 50,000

    Cr Cash 413,900

d. Rent for the year was $18,800 ($13,600 of this amount related to factory operations, and the remainder related to selling)

Dr Manufacturing overhead 13,600

Dr Rent expense 5,200

    Cr Cash 18,800

e.Utility costs incurred in the factory, $16,000.

Dr Manufacturing overhead 16,000

    Cr Cash 16,000

f. Advertising costs incurred, $13,000.

Dr Advertising expenses 13,000

    Cr Cash 13,000

g. Depreciation recorded on equipment, $21,000. ($15,000 of this amount was on equipment used in factory operations; the remaining $6,000 was on equipment used in selling and administrative activities.)

Dr Manufacturing overhead 15,000

Dr Depreciation expense 6,000

    Cr Accumulated depreciation: manufacturing equipment 15,000

    Cr Accumulated depreciation: office equipment 6,000

h. Manufacturing overhead cost was applied to jobs, $?

Dr Work in process 265,200

     Cr Manufacturing overhead 265,200 (170% of direct labor)

i. Goods that had cost $226,000 to manufacture according to their job cost sheets were completed.

Dr Finished goods inventory 226,000

    Cr Work in process 226,000

j. Sales for the year totaled $514,000. The total cost to manufacture these goods according to their job cost sheets was $220,000.

Dr Cash 514,000

    Cr Sales revenue 514,000

Dr Cost of goods sold 220,000

    Cr Finished goods inventory 220,000

2)

Dr Manufacturing overhead ($265,200 - $250,500) 14,700

    Cr Cost of goods sold 14,700

3) Gold Nest Company

Income Statement

Sales revenue                                                                        $514,000

- Cost of goods sold                                                             <u>-$205,300</u>

Gross profit                                                                             $308,700

Operating expenses:

  • Sales salaries expense -$22,000
  • Administrative salaries expense -$50,000
  • Rent expense -$5,200
  • Advertising expenses -$13,000
  • Depreciation expense -$6,000                                      <u>-$96,200</u>

Operating profit                                                                        $212,500

7 0
1 year ago
Peter, who works at a go-kart manufacturing company, parts for karts co., became aware after talking with co-workers that he was
Alik [6]

Answer: The arbitrator displayed bias and exceeded her authority.

Explanation:

There is need for integrity and fairness when carrying out a job especially avoiding bias. It is also out of place and being unprofessional for an arbitrator or human resource to discriminate in decisions as regards employment; placing some on a better pay and position while another is not especially when they have the same criteria and experience for the job. Doing this is unethical and an exceed of authority.

3 0
1 year ago
A college student has two options for meals: eating at the dining hall for $6 per meal, or eating a cup o' soup for $1.50 per me
fenix001 [56]

The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Refer to the accompanying table. if a bank has $60 million in savings deposits and $40 million in checkable deposits, then its r
    14·1 answer
  • Warren Corporation is interested in a three-year, 11% annual coupon bond. A broker quotes a price of $930.35. What is the yield
    14·1 answer
  • Peg's Manicure Manor did 4,000 sets of nails in 2015 and 4,500 sets of nails in 2016. The price of a set of nails was $20 in 201
    15·2 answers
  • Assume that Joe has​ $80 to spend on books and movies each month and that both goods must be purchased whole​ (no fractional​ un
    9·1 answer
  • The typical consumer's food basket in the base year 2015 is as follows:
    12·1 answer
  • Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for $20 per unit. Variable expenses are $8 per uni
    6·1 answer
  • Betty Cooker runs a bakery in San Francisco that specializes in her famous Black Forest cakes. These cakes come with four kinds
    14·1 answer
  • Flow Company has provided the following information for the year ended December 31, 2019:
    14·1 answer
  • Donny, of Donny's Doughnuts, bakes and sells 100 dozen doughnuts a day using one mixer and one fryer. His rival, Sunshine, of Su
    13·1 answer
  • Companies HD and LD have identical tax rates, total assets, and return on invested capital (ROIC), and their ROIC exceeds their
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!