Answer:
$134,500
Explanation:
Total manufacturing overhead = Variable overhead + Fixed overhead
Variable overhead= $1.3 * 10,000 units= $13000
Fixed overhead = $13.50 * 9000 units = $121,500
Total manufacturing overhead= $13,000+$121,500
= $134,500
Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800
Explanation:
A communication barrier is an obstruction which put off a message to be understood correctly by the receiver. Communication barrier prevents other person from fully understand the meaning conveyed in the message or the information, thoughts or ideas transferred to the other person. Following are the situations with the appropriate communication barriers in each situation.
1) First Situation
C) Lack of Assumptions.
2) Second Situation
A) Lack of Respect
3) Third Situation
B) Inadequate Feedback
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Answer: $721 Unfavorable
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Actual hours = 3690 hours
Standard hours = 3620 hours
Standard rate per hour = ($14000 + $27200) / 4000
= $41200 / 4000
= $10.30 per hour
Therefore, the overall variable overhead efficiency variance for the month is calculated as:
= (Actual Hours - Standard Hours) × Standard rate per hour
= (3690 - 3620) × $10.30
= 70 × $10.30
= $721 Unfavorable