Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
A) 32 percent interest B) Yes it will be paid
Explanation:
23 times 42 divided by 7
Answer:
The correct answer is: the A option
If the company is on a tight deadline to complete a major project for an important client
Explanation:
If the company finds itself in difficult times due to work issues, then this weakens the argument for using coercive techniques.
Now, if the company has the luxury of hiring temporary workers to take care of the backlog and finish it on time, then this could further weaken the need for coercion.
If there is a highly skilled workforce, then the use of coercion can result in a reaction from employees. If employees are demotivated by the rigorous work culture, then the use of coercive techniques would only demoralize them further.
Answer:
The legal rate to quote is 31.88% per year
The effective annual rate is 36.98%
Explanation:
In calculating the legal rate, I used the rate function in excel,whose formula is below:
rate(nper,-pmt,pv)
The nper is the period of loan calculate as 1 year multiplied by 12 months
pmt is the periodic monthly loan repayment of $3838.25
pv is the today's value of the loan at $39000
Find detailed computation in the attached spreadsheet.
Answer:
7 days
Explanation:
Although the lead time for assembling a finished cartridge is only 2 days, the assembly process cannot begin until all child items are available. Thus, the time that would take Bartran to create at least one finished ink cartridge if it started with nothing in stock is the highest lead time of all child items added to the lead time of assembly.
Labels have the highest lead time of 5 days, therefore the total time taken is:
5 +2 = 7 days