Answer:
1. observed time = 18.75 minutes.
2. Normal time = 18 minutes
3. Standard time = 21.17 minutes
Explanation:
1. The observed time will be equal to the average time per cycle, which was given in the question as 18.75 min. Therefore, observed time = 18.75 minutes.
2. The normal time will be:
= Average Time x Performance Rating
= 18.75 x 0.96
= 18 minutes
3. The standard time will be:
= Normal time × 1/(1 - 15%)
= Normal time × 1/(1 - 0.15)
= 18 × 1/0.85
= 18 × 1.176
= 21.17 minutes
Answer:
b. disturbances known as noise.
Explanation:
In the scenario given the question, Bradley can't focus on ads because his friends are discussing the TV program.
Bradley is unable to focus on commercial breaks as others are constantly discussing something else.
Their friends act disturbingly or verbally, acting as a hindrance.
so that as scenario of the question,
The correct answer is b. disturbances known as noise.
Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer:
Number of teenagers= 100 teenager
Explanation:
Giving the following information:
The county government released $100,000 as an appropriation for a counseling program for at-risk teenagers. The variable costs for the program are $400 per teenager per year. Within the relevant range of 50 to 150 teenagers, the fixed costs for the program are $60,000.
First, we need to deduct the fixed costs that remain don't affect directly the teenagers.
Budget= 100,000 - 60,000= 40,000
Now, we can calculate the number of teenagers to attend:
Number of teenagers= 40,000/400= 100 teenagers
<span>The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration also known as the DOD Chief Information Officer is responsible for that. The Assistant Secretary of Defense for Networks and Information Integration is in charge of managing all DOD information technology even national security systems and serves as the Chief Information Officer.</span>