Answer:
Min 2M + 3B
Explanation:
Data provided in the question
Let us assume M denotes the making units
B denotes the buying units
So,
Making cost per unit = $2
And, the buying cost per unit = $3
And, the total number of units required = 4,000 units
Based on the above information, the objective function is Min 2M + 3B.
This indicates the minimum total cost
Hence, the correct option is A.
Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
You believe this will increase your contribution margin from $127,000 to $218,000 per year. Rent, however, will increase by $400 per month, and utilities will increase by $150 per month. You will also need to hire two additional employees for $24,000 each annually.
We need to calculate the effect of moving in the net income of the company:
Effect on income= (218,000 - 127,000) - (400*12) - (150*12) - 24,000*2
Effect on income= $36,400 increase
Answer:
A) straight rebuy
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that this type of purchase is classified as a straight rebuy. Like mentioned in the question this is a type of purchasing or reordering of supplies , and is done from an approved list held by the company in order to try and maintain the product's quality (since they already know the approved company sells good quality) as well as save time on having to research other suppliers.
No. The percentage of pooped kernels depends on the quality of the kernel and the accuracy of the temperature indicated in the cooking instruction on the popcorn package.