Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
That statement is False.
External factors could very much disrupt the meaning of messages that conveyed within the communication between the sender and the receiver.
For example, When someone had some problems in the workplace, it could make that person unable to communicate properly with his children at home.
B) Added value
Explanation:
Added value - It is an improvement to the product or service making it more worthwhile.
Competitive advantage makes the product or service more desirable than other competitors.
In this scenario, there is no competition of the services as yet, but definitely has an added value by improving the services.
Answer: The company must rebuild the units.
Explanation: We must compare the benefits obtained by selling the defective units with the benefits obtained by selling the reconstructed units.
If we sell the defective units: 600 units × $2 =<u> $1200
</u>
Versus
If we sell the rebuilt units:<u> 600 units x ($5 - $0.60 [Materials] - $1 [Labor] - $0.80 [Overhead]) =</u>
<u>= 600 x ($2,60) = $1560.</u>
<u>Then it is convenient to rebuild the defective units to obtain a greater benefit.</u>
<u></u>
Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75