Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer: a. True
Explanation: A parallel test invovles bringing the recovery site to a state of operational readiness, but maintaining operations at the primary site
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
B
Explanation:
The Lower of Cost or Market Value Applies to the closing inventory and should be value at $103,700 Cost, which is the lower.
Answer:
0.0923 or 9.23%
Explanation:
We have to use the Poisson distribution:
P(x) = (0.2 x e⁻¹) / [(0.2 x e⁻¹)+ (0.8 x e⁻⁰°¹)]
- e = 2.71828 (given)
- lambda = λ = 0.1
0.073578 / (0.073578 + 0.72387) = 0.073578 / 0.79744 = 0.092267 or 9.23%
The Poisson distribution is used to calculate the probability of occurrence of independent and random variables.