Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer:
<u>4 bushels, 2 bushels, Bellisima, Euphoria</u>
Explanation:
Remember, opportunity cost as used in this context<em> refers to the loss of other profit alternatives when one alternative is chosen</em>. In this scenario if we consider the two neighboring countires called Acadia and Euphoria. Both have 4 million labor hours per month that they can use to produce corn, jeans, or a combination of both.
Euphoria produces <em>4 bushels of corn per hour and 16 pairs of jeans</em><em>. </em>Acadia produces<em> 5 bushels of corn per hour and 10 pairs of jeans.</em> Euphoria produces <em>12 million bushels of corn and 16 million pairs of jeans</em> and Acadia produces <em>5 million bushels of corn and 30 million pairs of jeans.</em>
<em></em>
<u>Euphoria's opportunity cost of producing one bushel of corn is</u>
= 4 pairs of jeans and
<u>Acadia's cost of producing one bushel of corn is </u>
= 2 pairs of jeans.
Finanlly, It is obvious that Acadia has the comparative advantage of producing corn, and Euphoria has the comparative advantage of producing jeans.
I would probably urge him to engage in guerrilla warfare to be more successful in his military campaigns against the American troops and to fortify his new town Prophetstown to be better prepared against attack by American forces .
Answer:
Explanation:
Cash flow is 530 , 690 , 875 and 1090 in 1st to 4 th year respectively
discount rate = 10 %
NPV = 530/ 1.10 + 690 / (1.10)² + 875/(1.10)³ + 1090/ (1.10)⁴
= (530x1.10³ + 690 x 1.10² + 875x 1.10 + 1090)/ 1.10⁴
= (705.43 x +834.9 +962.5 +1090)1.10⁴
= 3592.83 / 1.10⁴
= 2453.95
Discount rate 18%
NPV = 530/ 1.18 + 690 / (1.18)² + 875/(1.18)³ + 1090/ (1.18)⁴
= (530x1.18³ + 690 x 1.18² + 875x 1.18 + 1090)/ 1.18⁴
= (870.80696 +960.756 +1032.5 +1090)1.18⁴
= 2039.46
Discount rate 24%
NPV = 530/ 1.24 + 690 / (1.24)² + 875/(1.24)³ + 1090/ (1.24)⁴
= (530x1.24³ + 690 x 1.24² + 875x 1.24 + 1090)/ 1.24⁴
1010.51072+ 1060.944+1085+1090 / 1.24⁴
= 1796.14
Answer:
Emma is not exhibiting transformational leadership style
Explanation:
As per the scenario mentioned in the question, it is noted that Emma is not exhibiting transformational leadership style instead this is an example of transactional leadership style.
In order to exhibit transformational leadership, Emma will need to motivate and encourage her employees to accomplish and adapt to change that help grow and achieve future success of the organisation. This can be done by setting an example at her level through developing a strong sense of corporate culture, independence and employee ownership in the workplace.
Another behaviour she could exhibit is by avoiding micromanagement. Instead she should train her employees to make decision on their own and take responsibility of their work. This way employees will have space to think creatively and will work to find solutions to the problems faced by them in their workplace.