answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
2 years ago
14

Table 14-12 bill's birdhouses costs revenues quantity produced total cost marginal cost quantity demanded price total revenue ma

rginal revenue 0 $0 -- 0 $80 -- 1 $50 1 $80 2 $102 2 $80 3 $157 3 $80 4 $217 4 $80 5 $285 5 $80 6 $365 6 $80 7 $462 7 $80 8 $582 8 $80 refer to table 14-12. what is the marginal cost of the 5th unit

Business
2 answers:
inn [45]2 years ago
7 0

Answer:

$ 115

Explanation:

Please see attachment .

sp2606 [1]2 years ago
6 0
204 is maybe the answer
You might be interested in
Data related to the inventories of Mountain Ski Equipment and Supplies is presented below:
Ksivusya [100]

Answer:

C) $130,000

Explanation:

Based on the lower of cost or market rule, the valued of the inventory would be

Replacement cost = $130,000

Selling price = $150,000 - $150,000 × 10% = $135,000

After considering the normal gross profit ratio, the value would be

= $135,000 - $150,000 × 20%

= $105,000

If we compare the cost and replacement value, then the less value would be considered i.e $130,000

8 0
2 years ago
Puvo, Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the basis of standard direct l
sergey [27]

Answer:

620 Unfavorable

Explanation:

Given that,

Direct materials (Standard Quantity) = 2.0 pounds

Direct materials (Standard Price) = $7.75 pounds

Units produced by company = 6,800

Materials quantity variance :

= (standard quantity - Actual quantity) × standard price

= [(2.0 × 6,800) - (17,100 - 3,420)] × $7.75

= (13,600 - 13,680) × $7.75

= 620 Unfavorable

8 0
2 years ago
A firm hires labor, capital, and land to produce grapefruits. currently the marginal product of the last unit of labor input is
umka21 [38]

Answer:

$100

Explanation:

the marginal product per dollar spent on labor = 40 units / $20 = 2 units per dollar

the marginal product per dollar spent on capital = 60 units / $30 = 2 units per dollar

the marginal product per dollar spent on land = 2 = 200 / $X

$X = 200 / 2 = 100 ⇒ the cost per unit of land is $100

The marginal product per dollar spent on a factor of production (labor, capital or land) is MP(factor)/P(factor). It measures how many additional units of output can be obtained by spending $1 more in a factor of production.

6 0
2 years ago
Theo wants to have $40,000 for a down payment on a house five years from now. He can either deposit one lump sum today or he can
juin [17]

Answer:

$1932.37

Explanation:

To find out how much additional money he must deposit if he waits for 1 year rather than making a deposit today we need to find the difference:

Difference = Value after 1 year - Present value

We first convert the interest rate percentage by dividing interest rate value by 100

Present Value = $40 000 / (1 + 0.035)5 = $7729.47

Value after 1 year = $40 000 / (1 + 0.035)4 = $9661.81

Difference = $9661.81 - $7729.47 = $1932.37

4 0
2 years ago
Harness​ International, a global wiring harness​ company, allows each customer to access its engineering drawings on the​ compan
Vika [28.1K]
C. an resource I think.. sorry if it's wrong
6 0
2 years ago
Other questions:
  • After a prolonged period of high inflation the government of Oceania decides to set a target of 0% inflation going forward. As t
    12·1 answer
  • Prior to liquidating their partnership, Joyce and Xi had capital accounts of $50,000 and $105,000, respectively. Prior to liquid
    7·1 answer
  • Nancy's union has negotiated a three-year wage contract that provides for a 2.4% increase indexed to inflation. The rates of inf
    10·1 answer
  • EA5.
    14·1 answer
  • Diana is a personal trainer whose client Charles pays $80 per hour-long session. Charles values this service at $100 per hour, w
    7·1 answer
  • Molina Company has beginning and ending work in process inventories of $130,000 and $145,000 respectively. If total manufacturin
    6·1 answer
  • Which one of the following relationships is stated correctly? Multiple Choice The capital gains yield is equal to zero for a zer
    9·1 answer
  • Which of the following Lean principles reflects the ability of a customer to move through a process? a) Value b) Flow c) Pull d)
    10·1 answer
  • On June 1 of the current year, Pamela Schatz established a business to manage rental property. She completed the following trans
    8·1 answer
  • The cash account for Pala Medical Co. at June 30, 20Y1, indicated a balance of $97,456. The bank statement indicated a balance o
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!