Answer: The sale price to the nearest dollar was $61,202
We arrive at the answer as follows:
The term 'netted' refers to the seller's profits after deducting costs and commissions.
Hence we need to add back these amounts to arrive at the sale price.
Net Proceeds $55,000
<u>Add: Costs $1,000 </u>
Total $56,000
The commission is 8.5%; however commissions are quoted as a percentage of sales price.
Expressed in other words, if the sale price was 100, commissions were 8.5. That would mean that the total above would be the equivalent of 
From this we can arrive at the sale price as follows:


Answer:
B) 16.0%
Explanation:
The return on investment (ROI) measures the profits earned by an investor divided by the total amount invested.
cost of old trucks = $13,000 x 2 = $26,000
cost of new truck = $52,000 - $26,000 = $26,000
Cooper's controllable margin = $97,000
Assets = $580,000
assets after purchasing new truck = $580,000 + $26,000 = $606,000
ROI = $97,000 / $606,000 = 16%
Answer:
$1 million
Explanation:
The amount of payoff that holders of bond B should expect is the total amount realizable when the assets are disposed of minus the value of secured bond A of $2 million.
The amount realizable is the worth of the office building which is $1 million plus the worth of other assets at $2 million.
The rationale here is that bond A is secured on the office building which is worth $1 million,hence from the cash realizable thereafter both bonds have equal standing of $1 million each
Answer:
$10
Explanation:
We are to account for external costs in production, since we are asked to find optimal tax.
Given:
We now have:

A represents number of aluminum units produced, let's find A, since the margnal cost is $30.
Thus,





Let's equate the private marginal cost with the marginal revenue of each unit in order to achieve this amount of produced units with tax, t.
We have:

Substituting 100 for A above, we have:

30 - t = 20
t = 30 - 20
t = 10
Therefore, the socially optimal tax on aluminum is $10 per unit