Answer:
As the Company has received a Cheque of $10,000,000 for payment in full. The Company though have not started the production it can consider such amount and cancel the contract and being a misc Income in its profit and loss account.
Though the product is being sold to an university and such organisation work on No profit no loss situation hence it can consider manufacturing 10 units and selling such units to the university at least the university also does not incur a loss of such a huge amount.
Answer:
Taking advantage of free time
Explanation:
Time management is the process of scheduling activities to be performed in a specific period in such a way that efficiency is increased. It is a conscious control of the time an individual spends on an activity.
Mandy is planning to use her break period for her foil highlighting service.
She is using the time management strategy taking advantage of time.
This strategy uses any free time one has to attend to certain activities.
Answer:
The correct answer is option b.
Explanation:
The number of units of output sold is 8,000
.
The sales revenue is $9,600,000
.
The variable costs are $6,000,000
.
The fixed costs are $2,600,000.
The price of the product
= 
= 
= $1,200
The average variable cost is
= 
= 
= $750
Profit = TR - TC
Profit = 
$1,270,000 = $1,200Q - $750Q - $2,600,000
$3,870,000 = $450Q
Q = 
Q = 8,600 units
Explanation:
To find :
Filter the data in order such that only rows where the sum of the type is food and the sum of the amount is greater than 20 are displayed. The selection of requirements has been set for you in cells a1:c2.
Now,
You clicked the Advanced button on the Data Ribbon Tab in the Sort & Filter Ribbon Section.
You tapped on cell A1.
You pressed the OK button in the Advanced Filter window.
Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.