Answer:
Laurel = -8.38%
Hardy = -14.85%
Explanation:
Present Price of Bond :
Laurel, Inc. = $1000
Hardy Corp. = $1000
After Percentage Price would be
Laurel, Inc = Present Value (i=6%, n=12, PMT=50, FV=1000) = $916.16
Hardy Corp = Present Value (i=6%, n=30, PMT=50, FV=1000) = $851.54
Percentage change in price
Laurel, Inc = (916.16-1000)/1000 = -8.38%
Hardy Corp = (851.54-1000)/1000 = -14.85%
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
Condelezza Co. expects to produce 10,000 units of Product A and 20,000 units of Product B in the coming year.
Budgeted factory overhead costs for the coming year are:
Assembly $310,000
Finishing 240,000
Total $550,000
The machine hours expected to be used in the coming year are as follows:
Assembly Dept.
Product A 15,100
Product B 4,900
Total 20,000
Finishing Dept.
Product A 9,000
Product B 11,000
Total 20,000
A) Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 550,000/40,000= $13.75 per machine hour
B) Departamental rates:
Assembly= 310,000/20,000= $15.5 per machine hour.
Finishing= 240,000/20,000= $12 per machine hour.
Answer:
True
Explanation:
LIFO is in fact, only allowed to be used in the United States, because under the new IFRS (International Financial Reporting Standards), the used of LIFO has been prohibited.
The reason for this, is that LIFO inflates the value of inventory, because the (usually) lower cost of old inventory is what is reported.
This is why companies using LIFO are obliged to report the hypothetical value of the inventories had they used FIFO.
Answer:
C) competition
Explanation:
ACE's new computer is in the introduction stage of the product life cycle. It is a very new and different product and therefore ACE can charge a high price until the growth stage begins. During the growth stage, the product's demand will increase and it will become a normal available product, that will attract several competitors into the market. Competitors might introduce newer versions of the product which are slightly different, but specially the price will be a decisive factor. As more competitors enter the market, the price will fall.