Answer:
Expected return or the cost of equity capital for the firm = 14%
Explanation:
V(0) = D1 / r - g
v = 20, D1 = 2, r = ?, g = 0.04
20 = 2 / (r - 0.04)
20r - 0.8 = 2
20r = 2 + 0.8
20r = 2.8
r = 2.8/20
r = 0.14
r = 14%
Note: Application of constant growth dividend discount model was required to solve the question
Mark's initial revenue was $450 (150lb)($3) and his new revenue was $500 (100lb)($5). Since Mark's revenue increased when the price if apples rose, the demand for Mark's gourmet applies must be inelastic. Elastic, because even though there was a change in price, the change in price wasn't substantial.
Answer:
Transnational strategy
Explanation:
There is a difference in global approach and Transnational approach.
In global approach, one product is sold and promoted the same way across all channels and location. While in the case of Transnational strategy, it is more like a customized or personalized approach to sell products to a particular targeted audience.
Hope this helps.
Good Luck.
Answer:
The correct option is B,$198,000
Explanation:
The balance in allowance for uncollectible accounts was standing at $18,000 and it was decided to write-off $16,000 off the this existing balance,which implies that the balance left in the allowance for uncollectible account to set off against accounts receivable is $2,000($18,000-$16,000).
Invariably,the net realizable value of accounts receivable is $198,000($200,000- $2,000).
The correct option hence is B, $198,000
Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000