answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
1 year ago
13

A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On N

ovember 6, they purchased 6 units at $25 each. On November 8, they sold 18 units for $54 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 18 units sold?
Business
1 answer:
VashaNatasha [74]1 year ago
5 0

Answer:

Cost of goods sold=  $410

Explanation:

Giving the following information:

November 1: 5 units for $20 each.

On November 2, they purchased 10 units at $22 each.

On November 6, they purchased 6 units at $25 each.

On November 8, they sold 18 units for $54 each.

The company uses LIFO (last in, first out) as an inventory method.

Cost of goods sold= 6units*25 + 10units* 22 + 2units* 20= $410

You might be interested in
When putting away pallets of freight into multiple depth drive-in bays, what level of racking should be stocked first, second, a
Solnce55 [7]
The level of racking that should be stocked first would be the top bay, followed by the middle bay, and the last level to be stocked would be the bottom bay. It's simpler to remember, "top, middle, then bottom" when putting away pallets of freight into multiple depth drive-in bays. I hope this helps!
7 0
1 year ago
"researchers usually start their investigation by examining some of the rich variety of low-cost and readily available ________
aleksandrvk [35]

"researchers usually start their investigation by examining some of the rich variety of low-cost and readily available <u>"secondary" </u>data, then collect <u>"primary"</u> data if the needed data don't existing or are dated, inaccurate, incomplete or unreliable."


Primary data will be data that you gather particularly with the end goal of your examination venture. An advantage of primary data is that it is particularly custom fitted to your examination needs. A weakness is that it is costly to acquire.  

Secondary data alludes to information which is gathered by somebody who is somebody other than the client. Regular sources of secondary data for sociology incorporate censuses, data gathered by government divisions, hierarchical records and information that was initially gathered for other research purposes.

8 0
1 year ago
Beacon company is considering automating its production facility. the initial investment in automation would be $15 million, and
marin [14]

Additional Information:

Net Operating Income before investment            $1,710,000

Net Operating Income After investment               $2,690,000

Answer:

12.65%

Explanation:

Now the project's accounting rate of return can be calculated using the following formula:

Accounting rate of return = Average Project Net Income / Avg. Investment

Here

Average Project Net Income is $980,000 per year (Step1)

and

Average investment is $7,750,000 (Step2)

By putting values, we have:

Accounting rate of return = $980,000 / $7,750,000   = 12.65%

Step1: Average Project Net Income

The relevant cash generated due to additional sales is the difference of the net operating income before investment and after investment, which is:

Investment Profit per year = $2,690,000  -  $1,710,000 = $980,000 per year

<u>Step2: Average Investment</u>

Average Investment = (Initial Investment + Residual Value) / 2

Here

Initial Investment is $15 million

and

Residual Value is $0.5 million

So by putting values, we have:

Average Investment = ($15 million + $0.5 Million) / 2 = $7.75 million

6 0
2 years ago
Farris Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
yarga [219]

Answer:

$10,700

Explanation:

The unit product cost = $15 + $57 + $3 = $75

Sale revenue = $100 × 8,400 = $840,000

Less :Variable cost

Variable cost of goods sold = 8,400 × $75 = $630,000

Variable selling and administrative = 8,400 × $7 = $58,800

Contribution margin = $151,200

Fixed manufacturing overhead = $132,000

Fixed selling and administrative expenses = $8,500

Net operating income = $10,700

4 0
1 year ago
Suppose you were hired as a consultant for a company that wants to penetrate the Comp-XM market. This company wants to pursue a
klio [65]

Answer:

Chester Company

Explanation:

Niche Cost Leader Strategy is to set the price for the products as lower than all the competitor's products and still be in profit. Thus by having set the lower prices than competitor's products in the market and achieving profit for the organization.

Chester Company is the strong competitor for the Niche Cost Leader Strategy company based on the given information, and the data as explained below.

  • There is very low change in the stock market price ($0.45) and very low variation in closing stock price for the Chester Company. This indicates that the company has stable market stock price.
  • Chester has lowest margins (35.8%) and lowest profits $3,144,115, as compared to other companies where as sales is high ($158,062,285), which is close to other companies of high sale value (Andrew - $211,593,184)
  • Profit of Chester is lowest as compared to other companies, though sale is good. This indicates that the product price is lower than others. Thus it is strong competitor for niche cost leader Strategy Company.
  • Production for the Chester Company is very high against the capacity of the company.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Suppose Argentina produces only cars and trucks. The resources that are used in the production of these two goods are not specia
    5·1 answer
  • Imagine that you have won $100 in the state lottery. you have a choice between spending the money on shopping now or putting it
    13·2 answers
  • Rosie and her brother michael decided recently to purchase an rv together. they both want to use the rv to take their families c
    11·1 answer
  • You are the manager of a retail store, and you have been tasked with finding the return rate on a certain brand of laptop comput
    5·2 answers
  • Johanna, a photographer, is commissioned to do a photo shoot for a fashion designer’s new collection. Johanna is creating . Once
    14·2 answers
  • Michelle has the following monthly expenses 490 dollars in rent $300 in groceries $90 in movies $69 in clothes $130 cellphone $9
    6·1 answer
  • Josey Doakes was reading the balance sheet of Gogoldze Inc. when she spilled grape juice on it. After the juice spill, the balan
    12·1 answer
  • Which of the following is not an example of a cost and its related cost driver? Cost Cost Driver A. Rent Square feet B. Transpor
    14·1 answer
  • Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Henry works at a newspaper agency. Here, he works with the editor
    8·1 answer
  • The supply of aged cheddar cheese is inelastic, and the supply of bread is elastic. Both goods are considered to be normal goods
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!