Answer:
Total cost to produce 50 oatmeal is $20
Explanation:
We have given average total cost to produce 100 oatmeal cookies = $0.25
So Total cost = 0.25×100 = 25
Total variable cost to produce 100 cookies = marginal cost×100 = 0.1×100 = 10
Total fixed cost to produce 100 cookies = total cost-total variable cost = 25-10 = $15
Total cost of producing 50 cookies
=total fixed cost + total variable cost
=total fixed cost +(marginal cost ×50)
=15+(0.1×20)
=15+5
=$20
Answer:
The answer is: D) $32,835
Explanation:
The easiest way to calculate the present value of an investment is to use an excel spreadsheet and the present value function =NPV(discount rate, series of cash flow). The first nine cash flows equal 12,000 and the tenth cash flow equals 17,000.
After you calculate the present value in excel, you must subtract the investment amount to determine the net present value.
NPV = $82,837 - $50,000 = $32,837 (the answer varies by $2 probably because of rounding percentages)
The constant in a system is the control.
Answer: 2,200 units.
Explanation:
The complete exercise is:

A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost T, in dollars, for shipping c units to the closer location and shipping f units to the farther location. If the total shipping cost was $47,000 and 3,000 units were shipped to the farther location, how many units were shipped to the closer location?
Given the following equation:

You know that "T" is the total shipping cost (in dollars), "c" is the number of units shipped to the closer location and "f" is the number of units shipped to the farther location.
Based on the information given in the exercise, you can identify that, in this case:

Then, knowing those values, you need to substitute them into the given equation:

And finally, you must solve for "c" in order to calculate the number of units that were shipped to the closer location.
You get that this is:

Answer: B brand awareness
Explanation:
This is extent to which consumers are intimate with the qualities or image of a particular brand of goods or services. Coca-Cola and Google are good example of brand awareness , they still run advert on Tv's, ànd radio stations and they are accepted.