answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
1 year ago
10

Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will

produce an estimated 110000 units over its useful life. Estimated salvage value at the end of its useful life is $3600. What is the depreciation cost per unit?
Business
1 answer:
cluponka [151]1 year ago
8 0

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

You might be interested in
Billingsley, inc. is borrowing $60,000 for five years at an apr of 8 percent. the principal is to be repaid in equal annual paym
alexandr1967 [171]
60,000 / 0.8 % = 75,000 loans
6 0
1 year ago
Consider two points on the PPF: point A, at which there are 10 apples and 20 pears, and point B, at which there are 7 apples and
lorasvet [3.4K]

Answer:

c. 3 apples.

Explanation:

The opportunity cost is the alternative forgone. It is the item on the scale of preference that had to be let off in the fulfillment of other wants.

Given the two points A, at which there are 10 apples and 20 pears, and point B, at which there are 7 apples and 21 pears, moving from point A to B would mean that the number of apples will decrease from 10 to 7 while the number of pears will increase by 1.

As such, the opportunity cost is 3 apples (10 - 7).

8 0
2 years ago
It is estimated that the annual maintenance cost of a statue erected in front of a public building in a state capital would be $
Over [174]

Answer:

225558 jhdsyjnpgdsejnjide

3 0
1 year ago
A manufacturing company uses 1000 non-returnable special pins a month, which it purchases at a cost of $2 each. The manager has
olganol [36]
What’s a EQR? And what grade are you in cuz like idk what that is ;w ; sorry
7 0
1 year ago
Information collected from online databases is an example of ________ data. A) observationalB) experimentalC) primaryD) secondar
ikadub [295]

Answer:

The correct answer is letter "D": secondary.

Explanation:

Secondary data is the information gathered by other individuals or organizations and is used as a reference in studies or researches. This type of data is typically easy and cheap to obtain because does not imply establishing a team to collect the information needed and can be found in accessible places such as libraries or even on the internet.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Emergency room health care tends to have a demand curve that is very steeply sloped, while elective surgery does not. Why? Also,
    15·1 answer
  • You should answer all the questions on a test unless _____.
    10·2 answers
  • The two broad categories of buying behavior are ____ and ____.
    13·2 answers
  • At the Sunny Solutions Company, employees are involved in decision making and promised long-term employment. The employees follo
    10·1 answer
  • Erin works at a financial institution. She has offered a housing loan to a customer. While carrying out the transaction, which l
    10·1 answer
  • An American businessperson who thinks that all Swiss are hardworking, efficient, and neat is demonstrating an example of________
    5·1 answer
  • If the loan company does approve Lesley’s loan, what provision is likely to be part of the loan agreement? Lesley will have to m
    14·2 answers
  • Four reasons why firms strategically keep dogs in their business portfolio
    10·1 answer
  • Chester has negotiated a new labor contract for the next round that will affect the cost for their product Cat. Labor costs will
    9·1 answer
  • The Lumbar Chair Company manufacturers a standard recliner. During February, the firm's Assembly Department started production o
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!