Answer:
Pr(N < 4.2) = 0.295
Explanation:
given data
flow rate q = 300 veh/h
reaction time = 2.5 s
oncoming vehicle to stop = 1.7 s
solution
we know here that ongoing vehicle head way between successive vehicles is here greater than (1.5 + 2.5) = 4.2 second
so that driver pulling out will not be in an accident
and if head way is less than 4.2 seconds then driver pulling out will be accident
here q is 300 vehicles/hour,
then λ= 0.0833 vehicles/second
than probability will be
Pr(N < 4.2) = 1 -
................ 1
put here value
Pr(N < 4.2) = 1 - 
Pr(N < 4.2) = 0.295
Answer: d. The FTC’s Red Flags Rule
Explanation:
The Federal Trade Commission has a Red Flags Rules that requires that financial institutions like Banks should implement a program that is capable of flagging instances of suspicious activity that could point to identity theft in the covered accounts that it holds.
This bank's customers are seeing some suspicious activity in their checking accounts which could point to a case of identity theft. The Red Flags rule could therefore be the most relevant rule to the manager's discovery.
✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧
Hello!
✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧
❖ The cover letter should c. introduce you to an employer.
~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡
~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Both monetary and non-monetary. If "Joe" did not follow the regulations, he would receive fines. Plus, if customers got sick from him not following the regulations, he could lose his business.