Answer:
$18,400
Explanation:
Given that
Direct material = $10
Direct labor = $6
Variable overhead
= ($70,000 ÷ 10000 units)
= $7
Total cost per unit of Finished Goods
= $23
So, the value of ending inventory under variable costing
= $23 × 800 units
= $18,400
Therefore we include Direct material per unit, Direct labor per unit and variable overhead per unit under variable costing.
Answer:
Ke 0.09787234 = 9.787234%
Explanation:
D1 $1.575 (we need to calculate this year dividends so we multiply previous year by the growth rate) 1.50 * ( 1+ 0.05) = 1.575
P $35
f 0.06
g 0.05
Ke 0.09787234
Answer: A. Government's borrowing to refinance the debt may lead to higher interest rates. Higher interest rates reduce investment spending, leaving future generations with a smaller stock of capital goods.
Explanation:
When the Government replaces a debt with another debt by means of Refinancing, they will probably be charged a higher interest rate because replacing debt with another debt is not generally ideal.
A higher interest rate means a higher repayment amount. Should the government keep paying higher and higher rates for debt, they'll have to reduce their spending on Investment. Investment creates Capital Goods such as machines and equipment. A reduction in Investment spending therefore reduces future generations' access to capital goods.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer: B) employee’s compensation.
The income approach to measure gross domestic product or GDP starts with the income earned (wages plus plus rents plus interest plus profits) from the production of goods and services.
Based on the income-based method of calculating GDP, income or wages earned by Joe and Michelle for being partners can be categorized under B) employee’s compensation.