Answer:
Variable, $85; absorption, $105.
Explanation:
Variable costing $85
Absorption costing $105=(85+20)
B we did this at school it’s not hard nor easy
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
EBIT - Interest + Dividend Income ( 1 - 0.7) = EBT
$ 14.000.000 - $ 1.750.000 + $ 1.000.000 * 0.3 = $ 12.550.000
Base taxes for $ 10000000 = $ 3400000
( $ 12550000 - $ 10000000 ) *0.35 = $ 892500
$ 3400000 + $ 892500 = $ 4292500 in total taxes due
Answer: $ 30,290,000
Explanation:
For this question, the transportation table has been addressed below.
“X” indicates that there will be no possible production in the specific cell.
(i) The total cost of optimum production plan = (50,000 x 50) + (50,000 x 78) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (20,000 x 91) + (40,000 x 88) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (40,000 x 85) + (50,000 x 50) + (2,000 x 75)
= $ 30,290,000.
Therefore, the cost of the plan will be $30,290,000.