Answer:
The amount of job costs added to Work in Process Inventory during October is $26,950
Explanation:
Computation of manufacturing overheads is given below:
Manufacturing Overheads=Direct Labor × 200%
=($3,400 + $5,500) × 150%
=$8,900 × 150%
=$13,350
Job Cost = Direct Materials+ Direct Labor+ Overheads Cost
=($1,900+$2,400) + ($3,400+$5,900) + $13,350
=$4,300 + $9,300 + $13,350
=$26,950
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
I am really not sure but i will be honest with you i would have to say yes he will make it but if he don't he could always ask for a raise to make his goal
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer: a. $52,300 b. $12,200 c. 0 d. $40,100
Explanation:
a. Given according to the IRS regulations of loss on investment (up to $3000)
Adjusted gross income: Salary received + Interest income received + dividend income received - loss on investment based on IRS regulations
= 53300 + 1600 + 400 - 3000
= $52,300 (Adjusted gross income)
b. Based on 2019 IRS increased filing status for Single individuals, The Standard deduction amount is $12,200
c. According to the 2019 IRS announcements, There are no personal exemption amount. This was set to zero (0) under the Tax Cuts and Jobs Act.
d. Going by the simple formula of:
Taxable Income = Adjusted Gross Income - Exemption - Standard Deduction
= 52300 - 0 - 12200
= $40,100 (Taxable Income)
I hope this helps.