answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
2 years ago
6

Shellhammer Company's inventory records show the following data for the month of September: Units Unit Cost Inventory, September

1 100 $3.34 Purchases: September 8 450 3.50 September 18 350 3.70 A physical inventory on September 30 shows 200 units on hand. Calculate the value of the ending inventory and cost of goods sold if the company uses weighted average inventory costing and a periodic inventory system. (Round
Business
1 answer:
Pie2 years ago
4 0

Answer:

Shellhammer Company

Ending inventory = $712

Cost of goods sold = $2,492

Explanation:

a) Data and Calculations:

Date                     Item          Units           Unit Cost     Total Cost

September 1    Inventory           100           $3.34          $334.00

September 8   Purchases        450             3.50          1,575.00

September 18 Purchases        350              3.70          1,295.00

September 30 Total                900                            $3,204.00

Ending inventory                     200

Cost of goods sold                 700

Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale

= $3,204/900 = $3.56

Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712

Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492

b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period.  Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.

You might be interested in
A flexible budget for 15,000 hours revealed variable manufacturing overhead of $90,000 and fixed manufacturing overhead of $120,
Ket [755]

Answer:

B. $270,000.

Explanation:

The computation of the total overhead cost is shown below:

But before that first we have to find out the variable overhead per hour which is

= $90,000 ÷ 15,000

= $6 per hour

Now

Variable overhead for 25,000 hours is

= $6 per hour × 25,000

= $150,000

So,

Total overhead cost is  

= Variable overhead for 25,000 hours + Fixed overhead cost

= $150,000 + $120,000

= $270,000

hence, the correct option is B. $270,000

6 0
2 years ago
A dealer in British pounds who thinks that the pound is about to depreciate:
natima [27]

A dealer in British pounds who thinks that the pound is about to depreciate may want to lower both his bid price and his ask price.

<u>Option: A</u>

<u>Explanation:</u>

The value of the bid corresponds to the top rate a customer pays for a safe. The value which is asked refers to the cheapest rate, which got agreed by a supplier for a service.The variance among these two costs is referred to as range; the narrower the range is, the growing the liquidity of the protection provided.

The average consumer is contending with the bid and asking dissemination as an implied exchange cost. For an instance, if security A's current price quotation is $20.40/$20.45, shareholder X, who is looking into buying A at the current market value, would charge $20.45, whereas shareholder Y, who wants to sell A at the current market value, would receive $20.40.

7 0
2 years ago
Builder Monty must secure a loan with mortgages on five different lots. What type of loan will he need?
Zielflug [23.3K]

Answer:

B. Blanket loan

Explanation:

According to my research on the different types of loans provided by banks, I can say that based on the information provided within the question the type of loan that Monty will need is called a Blanket Loan. This is because this is a type of loan that is given by a bank in order for an individual to be able to buy multiple pieces of real estate

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
It is estimated that the annual maintenance cost of a statue erected in front of a public building in a state capital would be $
Over [174]

Answer:

225558 jhdsyjnpgdsejnjide

3 0
2 years ago
On January 3, 2018, Roberts Company purchased 30% of the 100,000 shares of common stock of Thomas Corporation, paying $1,500,000
Helen [10]

Answer:

The gain/loss on the sale of the 15,000 shares is $20,000

Explanation:

The value of the investment as at the end of 2018 using the equity method is computed thus:

Note that 30% of 100,000 shares=30,000 shares

ending value =initial investment+share of profit-share of dividends

ending value =$1,500,000+($300,000*30%)-($100,000*30%)

ending value=$1560000

gain/(loss)=$800,000-($1560000 *15000/30000)

gain/(loss)=$20,000

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Which option describes creative thinking most accurately? A. conventional thinking B. lateral thinking C. linear thinking D. log
    14·2 answers
  • A(n) ________ is defined as a distinct unit within a brand or product line distinguishable by size, price, appearance, or some o
    13·1 answer
  • Tom is managing a project team responsible for building a new office building that started this week. He notices that team membe
    12·1 answer
  • During the current year, Swallow Corporation, a calendar year C corporation, has the following transactions. Income from operati
    10·1 answer
  • Assume the total product of two workers is 100 and the total product of three workers is 120. The average product of three worke
    6·1 answer
  • Ron operates a garbage pickup business. he contracts to pick up garbage from an apartment complex for the next 52 weeks at a pri
    12·2 answers
  • Baker Company uses the weighted-average method in its process costing system. The Assembly Department started the month with 8,0
    10·2 answers
  • A firm is paying an annual dividend of $2.65 for its preferred stock that is selling for $57.00. There is a selling cost of $3.3
    8·1 answer
  • You sell $4,000 per week in bags of dog food at 30% margin. You sell $3,000 per week in dog toys at 45% margin. Which generates
    8·1 answer
  • Orbit Airlines is considering the purchase of a new $275,000 maintenance hangar. The new hangar has an estimated useful life of
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!