The answer to that is roof
Answer:
$1,680,000
Explanation:
Based on the information given we were told that the fair value of the building was the amount of $1,680,000 which means that the amount that the company would record the building is the fair value amount of $1,680,000.
Therefore the amount that the company would record the building is $1,680,000.
Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units