Answer:
Find attached complete question:
Option A 1452 units
Explanation:
The increase in labor cost=$3.39-$2.89=$0.50
Half of the increase would reflect as increase in price i.e$0.25
Current price is $16
new price is $16+$0.25=$16.25
contribution margin =selling price -variable cost
currently units sold=$30,875/$16= 1,930
Current contribution per unit=$11,401/1930=$5.91
new contribution per unit would reduce by $0.25 i.e $5.91-$0.25=$5.66
breakeven in units=period cost/contribution margin per unit
period cost is $8346
breakeven units=$8346/$5.66=1475 units
The closest option is A 1452 units,the difference could be due to rounding error
Answer:
the organization is too large for one person to do everything.
Explanation:
It is likely that Brianna will mention the fact that job specialization is necessary when an organization reaches a certain size. When an organization is very big, it becomes impossible for a single person to complete all tasks. Therefore, more employees have to be hired, and in order to be able to cooperate, they will have to divide their tasks. As these tasks are repeated, they will become more specialized.
hope this helps! have a wonderful day!
my name is brianna btw :) hehe
Bachelors degree is the minimum <span />
Answer:
Loan percentage = 33.33%
Amount spend on food = 7200
Explanation:
Monica's salary is 45000
Amount spend on loan is 15000
The percentage of amount spend on rent
=15000/45000 x100
=0.33333 x 100
=33.33 %
Amount spend on loan = 15,000
The remaining amount = 45,000 - 15,000
=30,000
24% of 30,000 is spent on food
Actual amount = 24/100 x 30,000
=0.24 x 30,000
=7200
Amount spent on food = 7200
Answer:
$88,000
Explanation:
(1,000 units × $100 estimated warranty cost per unit) $100,000
Therefore:
($100,000 - $12,000 actual warranty costs incurred during the first year) $88,000
Liability for warranty costs is recognized when the related revenue is recognized. In a situation were the warranty covers a period longer than the period in which the product is sold, the entire liability for the expected warranty costs must be recognized on the day the product is actually sold.
Therefore in the first calendar year a warranty liability of $100,000 (1,000 units × $100 estimated warranty cost per unit) was recognized. Actual payments for warranty costs reduce the amount of warranty liability recognized. Thus, at the end of the first calendar year, the balance of the warranty liability is $88,000 ($100,000 warranty liability initially recognized - $12,000 actual warranty costs incurred during the first year).