I don’t know if they’re answer choices with this question, but I believe if she studies 10 hours on her financial investment, and 10 hours on her private bookkeeping business. She’ll have to Atleast study 4 hours on the client record keeping requirement. (hope this helps)
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
A. would be your answer :) hope this helps
Answer:
e. diversity-focused
Explanation:
-Ethical culture refers to a culture in which people behave according to the group of values and standards set by the organization.
-Friendly is a culture where there is a good working environment in which people are nice and kind.
-Innovative is a culture in which leaders motivate people to think differently and propose new things.
-Customer-responsive is a culture in which people focus on taking care of customer's needs.
-Diversity-focused is a culture in which the company is open to people with different backgrounds where there is freedom to offer new perspectives that allows to generate debate and people is more willing to take risks.
According to this, the answer is that the type of culture that would most likely include characteristics such as openness, freedom, debate, and risk-taking is diversity-focused.
Answer:
3 and 46.67 units
Explanation:
The formula and the computations are shown below:
The price of good B is
= {The price of good Z (Pz)} ÷ {Marginal rate of transformation}
= {$6} ÷ {2}
= 3
Now the number of units to be purchased for all income used is
= (Monthly income spent on two goods) ÷ (price of good B)
= ($140) ÷ (3)
= 46.67 units
By applying the above formula we can find out the price of good B and the number of units purchased