Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
A).Present Value of the Cash Flow for the Lump Sum Payout
= Prize of Lottery Amount × (1 -Tax Rate)
= $506,300 × (1 - 0.46)
= $506,300 × 0.54
= $273,402
B).Present Value of the Cash Flows for Annuity Payout is
= Annuity Payment × (1 - Tax Rate) × PVIFA 8%,20 Years × (1 + Rate of Return)
= $37,000 × (1 - 0.26) × 9.8181 × (1 + .08)
= $37,000 × 0.74 × 9.8181 × 1.08
= $290,325
c). According to the analysis, $290,325 is more than the $273,402, So he should be chooses option (b) $290,325 as a payout option.
Answer:
C) a politicized internal environment,hostility to change and an aversion to looking outside the company for best practices,new managerial approaches,and innovative ideas.
Explanation:
Unhealthy company cultures typically have such characteristics as <em>a politicized internal environment,hostility to change and an aversion to looking outside the company for best practices,new managerial approaches,and innovative ideas.</em>
Sample Response: The text uses graphs, charts, tables, headings, and subheadings to help the reader find and understand important information. The headings organize the text in a logical way and help the reader identify main ideas. The tables and graphs provide specific data that both support and supplement the information in the text. These features are effective aids to understanding.
Answer:
c. technological
Explanation:
General environment of an organization refers to those facets of the environment which are not specific to just one organization but applicable to all, which affect an organization such as political factors, technological factors, economic factors, legal factors and cultural factors.
For example, political factors would relate to change in the political structure in which the organization operates. Legal factors would be change in laws and law amendments applicable to an organization.
Technological factors refer to changes in technology or technological advancements. Any invention would be categorized as a technological development as such aspects did not exist before.
Thus, this is a case of technological development.
Answer:
Working Capital -2019 =$229300
Working Capital -2018 = $230900
Explanation:
Working capital is the operating capital of the business that is used in the day to day running or the business and is a metric for the liquidity of the business. It is necessary for the operations of the business and is calculated as the difference between the current assets and the current liabilities.
Working Capital = Current Assets - Current Liabilities
Working Capital -2019 = 498600 - 269300 =$229300
Working Capital -2018 = 532400 - 301500 = $230900