Answer:
Option C 16.36% is correct.
Explanation:
We can find the growth using the following growth formula:
g = (Earning per share today / Earning per share n years ago)^(1/5) - 1
EPS of this year is $3.2 per share and 5 ago was $1.5 per share.
So by putting values we have:
g = (3.2 / 1.5) ^(1/5) - 1 = 16.36%
The right option is C.
Answer:
$64,300
Explanation:
The amount of revenue that Moretti Department store should recognize as revenue in 2021 should be based on the redeemed amount in the year and unused balance:
1. $1,500 were redeemed during 2021
2. $800 2019 balance remains unused
3. $22,000 were redeemed in 2021
4. $40,000 were redeemed in 2021
Total Revenue for 2021 = $64,300
Angelica's decision to completely redesign Mucho Dinero's organization indicates that she believes the best approach to her firm's problems is
A. restructuring.
Explanation:
Angelica has found that the problem that riddles her company is not something from the outside that can be cured from bailing out certain elements but comes from within in that it is imbibed in their own structure as a firm.
This means that they are lacking in communication between different structures inside the company. So the restructuring of the functional structures keeping in mind communication flow can do the trick for the firm.
Answer:
A. determining a few key ideas and how to best sequence them.
Explanation:
The effective communication is one in which the speaker is able to disseminate his ideas to the listener correctly. The panel of successful entrepreneur is interested in investing in the venture. The meeting is limited to 15 minutes so we should cover only key points and focus on their benefits of investing. The Entrepreneur has time to listen key ideas and its upon us to best sequence those ideas which leave a positive impact on the panel.
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060