Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Options:A) Present value of a single amount
B) Future value of a single amount
C) Simple interest
D) Present value of an annuity
E) Future value of an annuity
Answer:B) Future value of a single amount.
Explanation: Future value of a single amount is an accounting concept used to describe how much a single lump sum of money deposited in a bank account would have grown up to after a given period of time. Future value of a single amount can be obtained by
multiplying the principal(P)*the interest rate(I) * time(t) The interest rate is expressed as a decimal.
The FV = P(1 + rt).
Future value of a single amount is usually used in calculating the total accrued amount of fixed deposits accounts,it is a single period investment.
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
According to research, a majority of adolescents favorite computer games involve violence.
Computer games such as Quake II and Doom involves the illustration of extreme violence. The majority of the adolescents favorite the computer games that involve violence because violent games have proven to be so famous. Young people are already at risk for violent behavior because of the influence of computer games and media.
Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.