Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)
Answer:
Explanation:
Data given and notation
represent the sample mean
represent the standard deviation for the sample
sample size
represent the value that we want to test
represent the significance level for the hypothesis test.
t would represent the statistic (variable of interest)
represent the p value for the test (variable of interest)
State the null and alternative hypotheses.
We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is lower than 5600, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
We don't know the population deviation, so for this case is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:
(1)
t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".
Calculate the statistic
We can replace in formula (1) the info given like this:
Answer:
Option A is correct one.
Competing
Explanation:
When one person seeks to satisfy his or her own interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, that person is using the conflict-handling intention of <u>Competing.</u>
When one person seeks to satisfy his or her interests regardless of the impact on the other parties to the conflict, he is competing. The competition involves authoritative and assertive behaviours.
Answer:
A) customer value marketing
Explanation:
Customer value refers to the value that our customers assign to the products or services that our company sells them. In other words, is the cost of our product or service offset by the benefits that we receive from consuming it. As long as the equation is always favorable to our side, i.e. perceived benefits > cost of our product, our customers will continue to purchase our products or services.
Customer value marketing tries to continuously increase the customers' perceived benefits, therefore always keeping the equation favorable to our side.
Answer:
There the company's net income is $1.2 million.
Explanation:
Solution
Given that:
The Profit Margin is = 8% of Sales
Thus
DTO Inc's Net Income will be 8% of $ 15 million =$ 1,200,000 or $ 1.2 million
=$15 million *8% = $1.2 million
(ROA) or Return on Assets = Net Income / Total Assets
= $ 1.2 million / $ 12.6 million
= 9.52%
Then
Total Assets = Total Debt + Total Equity
So the Total Assets are $ 12.6 million, and the Total Debt is $ 5.6 million, then the Total Equity works out to $ 7 million.
=$12.6 million - $ 5.6 million
=$7 million
Hence
Return on Equity (ROE) = Net Income / Total Equity = $ 1.2 million / $ 7 million = 17.14%