What is the question? sorry I can't help
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.
Answer:
$4,800
Explanation:
The computation of additional annual cash inflow is shown below:-
Saving in Annual Maintenance Cost by new machine = $15,000 - $6,000
= $9,000
Net savings on Maintenance = $9,000 × (1 - 0.4)
= $5,400
Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery
= ($60,000 ÷ 10) - ($45,000 - 10)
= $6,000 - $4,500
= $1500
Tax to be paid due to decrease in Depreciation = Decrease in Depreciation due to purchase of New machinery × Tax rate
= $1,500 × 0.4
= $600
Net Annual cash Inflow due to new machinery = Net savings on Maintenance - Tax to be paid due to decrease in Depreciation
= $5,400 - $600
= $4,800
So, for computing the additional annual cash inflow we simply applied the above formula.
Answer:
Expense & revenue summary a/c (credit balance) = $3500
Explanation:
1. Dr Expense & revenue summary 52500
Cr Sales discount 1500
Cr Sales return & allowance 3000
Cr Depreciation expense 25000
Cr Salaries expense 23000
(Close expenses to expense & revenue summary a/c)
2. Dr Sales 56000
Cr Expense & revenue summary 56000
(Close sales to expense & revenue summary a/c)
3. Dr Expense & revenue summary a/c 3500
Cr Retained earning a/c 3500
(To close expense & revenue summary a/c)
4. Dr Retained earning 2000
Cr Expense & revenue summary 2000
(Close dividend to expense & revenue summary a/c)d
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33