Answer:
Accrued Loss on Purchase Commitments $2,000,000
Explanation:
December 31, (recognition of loss on purchase commitments)
- Dr Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
- Cr Accrued Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
Since the price of raw materials lowered by 2,000,000, the company lost money on its purchase commitments:
Purchase commitments loss = contracted price - market value = $5,000,000 - $3,000,000 = $2,000,000
The loss on purchase commitments is an expense, and accrued loss on purchase commitments is a liability.
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.
Answer:
$86.67 is the profit maximizing price for the monopolist
Explanation:
In order to find the profit maximizing price for the monopolist using its price elasticity and marginal cost we have to use the formula
Price= Marginal cost* (elasticity/elasticity+1)
Marginal cost = $65.0065
Elasticity = -4
Price = 65.0065 *(-4/-4+1) = 65.0065*(-4/-3)= 86.67
The consequence if a memory manager and a processor manager
stopped communicating would lead to a negative outcome as they need to
communicate in order for the process managaer to process the information that
is being delivered in and out and for the memory manager to store each of that
information that could be later use in the future and for privacy purposes. If
they weren’t able to communicate, the process would be disrupted, causing
negative outcomes such as having information to be leaked and to have no
organization at all.