Answer:
Total allocated cost= $146.4
Explanation:
Giving the following information:
Julie Stone visited the hotel for a 6-night stay.
Julie had 3 meals in the hotel during the visit.
guest check-in= $8.40 per guest check-in
room cleaning= $21.00 per room cleaning
meal service= $4.00 per served meal
<u>To allocate costs based on the activity, we need to use the following formula:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
guest check-in= 8.40*1= 8.4
room cleaning= 21.00*6= 126
meal service= 4.00*3= 12
Total allocated cost= $146.4
Answer:
Equipment 716,072.53 debit
Lease payable 716,072.53 credit
interest expense 64,446.53 debit
lease payable 64,446.53 credit
Explanation:
We record the lease payment present value:
C 100,000.00
time 12
rate 0.09
PV $716,072.5277
Now we solve for the interest accrued during the year
716,072.53 x 0.09 = 64.446,53
Answer:
it will most likely decrease.
Explanation:
An inferior good is an economic definition for a good which demand drops when income rises. In this case, as Shayla's income increases, her demand for alphabet soup decreases. If the rise in income is big enough, the consumption can decrease to zero.
Answer:
d) The inventor should produce all the units for which marginal revenue equals or exceeds marginal cost.
Explanation:
The inventor has a new and innovative product that can change the color of a person's eyes with no negative side effects.
She now has a monopoly in the market. To maximise her profits she needs to set price of the product so marginal revenue is equal to or greater than the marginal cost.
Marginal revenue is the additional income earned per unit produced, while marginal cost is the additional cost incurred with extra unit produced.
When MR is equal to MC the business breaks even, and when MR is greater than MC the business is making profit.