Answer: $69,959
Explanation:
The amount of interest expense, that Corso will record on December 31, 2019, the company’s fiscal year end will be calculated thus:
First, we calculate the present value of payment which will be made on September 30,2020 and this will be:
= $1000000 × 0.857339
= $857339
Then, the interest expense on December 31,2018 will be:
= $857339 × 8%/12 × 3
= $17147
Therefore, the Interest expense on December 31,2019 will be:
= ($857339 + $17147) × 8%
= $874486 × 0.08
= $69959
Answer:
A) the probability that the asset will pay well is 51.16% and the probability that it pays poorly is 48.84%.
B) She should not invest in the asset because the expected value = the price asset, there is no expected profit.
Explanation:
There are 2 probable returns:
- Asset will pay well = P = $45,000
- Asset will pay poorly = 1 - P = $2,000
since the principal = $20,000, and the expected value = $20,000, the expected value equation would be:
45,000p + 2,000(1 - p) = 20,000
45,000 + 2,000 - 2,000p = 20,000
43,000p = 22,000
p = 0.5116 or 51.16%
1 - p = 48.84%
Answer:
The correct answer is letter "B": Owning a share means you own a percentage of the company.
Explanation:
A share which is also called a stock is a <em>corporate or financial asset ownership unit</em>. Owning some shares in the business entitles the holder to a proportionate amount of the company's profits. Profits are called dividends when they are paid to shareholders.
Answer:
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
Standard
Direct labor...........................................1.4 hours at $12.50 per hour
Direct labor-hours worked: 5,600 hours for $67,200.
units produced= 3,750
To calculate the direct labor efficiency variance, we need to use the following formula:
Direct labor time (efficiency) variance= (Standard Quantity - Actual Quantity)*standard rate
standard quantity= 1.4*3,750= 5,250
Direct labor time (efficiency) variance= (5,250 - 5,600)*12.5
Direct labor time (efficiency) variance= $4,375 unfavorable
A ‘pivot table’ is used to analyze and summarize your data without graphical support.