Answer:
5341288
Explanation:
Data provided in the question:
Volume of the living quarters = 213 cubic feet
Now,
The dimensions of the US dollar bills are
width = 2.61 inches
Length = 6.14 inches
Thickness = 0.0043 inches
Thus,
Volume of a single dollar bill = 2.61 × 6.14 × 0.0043
= 0.06890922 cubic inches
Also,
Volume of quarter in cubic inches = 213 × 12³
[ ∵ 1 ft = 12 inches ; 1 ft³ = 12³ cubic inches]
Thus,
Volume of quarter in cubic inches = 368064 cubic inches.
Thus,
Number of dollar bills that can fit in there
= [ Volume of quarter in cubic inches ] ÷ Volume of a single dollar bill
= 368064 ÷ 0.06890922
= 5341288.15 ≈ 5341288
Answer:
$5,156
Explanation:
The computation of the uncollectible account expense is shown below:
But for this, first we have to compute the ending balance of allowance that is shown below
Current $82,000 × 1% = $820
0-30 $29,500 × 5% = $1,475
31-60 $7,960 × 10% = $796
61-90 $4,220 × 25% = $1,055
Over 90 $3,900 × 50% = $1,950
Total $6,096
Now the uncollectible account expense is
= $6,096 + $2,770 - $3,710
= $5,156
This is the answer but the same is not provided in the given options
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
Answer:
Gene's Gloves was given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need to spend $10,000 ($1 per gallon x 10,000 gallons) to substitute harmful chemicals for harmless chemicals in order to keep working.
Wally's Wallet was also given the right to dump 5,000 gallons of harmful chemicals. It will need $60,000 ($3 per gallon x 20,000 gallons) to treat those chemicals and turn them harmless in order to keep working.
If Gene can sell its right to dump 5,000 gallons to Wally, for a price higher than $5,000 but lower than $15,000, both companies would win:
Gene would spend $15,000 in harmless chemicals but it would have between $5,001 and $14,999 in revenue from the selling of "pollution rights".
Wally will spend $45,000 in treating harmful chemicals but it will have to pay Gene between $5,001 and $14,999 for buying their "pollution rights".
Answer:
C) Addressing trade-offs between space and material handling.
Explanation:
Addressing trade offs between material handling and space in the warehouse is a major problem been tackled in warehouse layout strategy.
In any case where it is been found that your warehouse or distribution centre capacity is at bursting point, and costs are escalating while service levels are not being met, it is natural to assume that a bigger warehouse would go a long way to addressing the issues.
That is why experts in this field that have extensive experience in assisting customers in the identification of causal issues through its(warehouse) facility design, operations audits and also layout.