The total length of cable that is needed for the installation of the lighting in the new apartments is calculated by multiplying the number of apartments and the length of cable needed for each apartment. The calculation is shown below.
L = (12 apartments)(60 m/apartment) = 720 meters of cable
As given in the problem, each spool holds 100 meters of cable. The number of spools needed is therefore calculated by dividing the total length by the length of cable per spool as shown below.
S = (720 meters of cable) / (100 meters/spool)
S = 7.20 spools
Hence, the smallest number of new spools that Ted will need for this job is equal to 8 spools.
Answer:
may give rise to conflicts of interest between dominant shareholders and small outside shareholders.
Explanation:
Concentration of ownership of a firm occurs when only a person or a few individuals own large portions of the company.
Decision making on important aspects of the business are taken by these circle of people.
Concentrated ownership is an internal governance system where the majority owners have high degree of control on how the business operates.
This leads to conflict between the major owners and other small shareholders. The small shareholders may feel left out in decisions concerning the business.
Renaldo would earn <span>2817.63. You take the $ of sales and multiply it by the commissions percentage, then add the number you get with the flat salary to get his total $ earned that month.</span>
Answer:
B) 16.0%
Explanation:
The return on investment (ROI) measures the profits earned by an investor divided by the total amount invested.
cost of old trucks = $13,000 x 2 = $26,000
cost of new truck = $52,000 - $26,000 = $26,000
Cooper's controllable margin = $97,000
Assets = $580,000
assets after purchasing new truck = $580,000 + $26,000 = $606,000
ROI = $97,000 / $606,000 = 16%
Answer:
d. It has high levels of job embeddedness.
Explanation:
Job embeddedness as described and originated by Mitchell et al(and colleagues) are the various factors that influence or bring about job retention or simply keeps one at a particular job or an organization hence reducing job turnover. Under job embeddedness, an employee is likely to stay in an organization and not leave if he feels a connection to it which could be in terms of his connection to his team or colleagues in the organization or other things outside the organization like family. Job embeddness was meant to improve on traditional models of job turnover that only incorporated such factors as job satisfaction, job alternatives and employers commitments. A high level of job embeddedness is likely in Elmer Inc because there is likely to be alot more connection amongst staff as the work environment makes this very much possible.