answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
1 year ago
5

Ohio Limestone plans to market its product in a new territory. Management estimates that an advertising and promotion program co

sting $61,500 annually would be needed for the next two or three years. In addition, a $25 per ton sales commission to the sales force in the new territory, over and above the current commission, would be required. How many tons would have to be sold in the new territory to maintain the firm’s current net income? Assume that sales and costs will continue as in 20x1 in the firm’s established territories.

Business
1 answer:
natka813 [3]1 year ago
8 0

Answer: 307.5 tons

Explanation:

To maintain the current Net Income, the company would have to be making a zero profit (breakeven) in the new territory.

Breakeven = Fixed Cost/ Contribution margin

Fixed cost for the new territory = $61,500

Contribution Margin = Sales - Variable cost

Assuming that sales and costs will continue as in 20x1 in the firm’s established territories.

Sales price per unit = 900,000/1,800 tons

= $500 per unit

Variable Cost = 495,000/1,800 tons

= $275 per unit

Variable cost will increase due to sales commission in new territory.

= 275 + 25

= $300 per unit

Contribution Margin for new territory = 500 - 300 = $200

Breakeven point = 61,500/200

= 307.5 tons will need to be sold to maintain net income

You might be interested in
Lauren's salary decreases from $ 37,000 to $ 30,000 . She decides to reduce the number of outfits she purchases each year from 2
nikklg [1K]

Answer:

E=-4.0746

Explanation:

Using the midpoint method, Lauren's income elasticity of demand for new outfits is determined by the change in income multiplied by the average number of outfits, divided by the change in the number of outfits multiplied by the average income:

E=\frac{\Delta I*O_{avg}}{\Delta O*I_{avg}}\\E=\frac{(37,000-30,000)*\frac{20+19}{2}}{(19-20)*\frac{37,000+30,000}{2}}\\E=-4.0746

Her income elasticity of demand for new outfits is -4.0746.

8 0
1 year ago
On December 31, 2017, Dow Steel Corporation had 770,000 shares of common stock and 47,000 shares of 9%, noncumulative, nonconver
Oksana_A [137]

Answer:

EPS = 3.37

Explanation:

<u>First step we will calculate the income after paying the preferred dividends</u>

net income 2,950,000

86,000 preferred stock dividends

earnings for common stock: 2,864,000

<u>Then we calcualte the average shares outstanding</u>

Feb 28th 68,000 sold shares

May 15th 770,000 x 5% = 38,500 new shares

July 1st 4,000 shares retired

weighted average shares:

770,000 +68,000 x 10/12 + 38,500 x 7.5/12 - 4,000 x 6/12  = 848729.1667

average shares 848,729

<em>Earning per share</em>

(net income - preferred stock) / weighted average shares outstanding

2,864,000 / 848,729 = 3,.744 = 3.37

5 0
1 year ago
Devin is a landscaper who needs to prepare different types of grass seed for his customers' yards. Bluegrass seed costs \$2.00$2
KiRa [710]

Answer:

7 pounds

Explanation:

Let us assume the x for the 1 pound of bluegrass seed  and y for the pound of drought resistant seed

Now the first equation would be

x + y = 25    ............................ (i)

we can write

y = 25 - x

Now the second equation would be

2x + 3y = 68  .............................. (ii)

Now put  y value in the equation 2

So

2x + 3(25 - x) = 68

2x + 75 - 3x = 68

x= 7

Therefore the bluegrass seed is 7

Now for drought-resistant it would be

7 + y = 25

y = 18

8 0
1 year ago
Rios Co. makes drones and uses the variable cost approach in setting product prices. Its costs for producing 30,000 units follow
AnnyKZ [126]

Answer:

1. Variable cost per unit   = $150

2. Markup percentage     = 34.89%

3. Selling price                 = $202.33

Explanation:

Variable cost per unit = 70+40+25+15= $150

Fixed cost   =  670,000+ 305,000 +285,000= $1,260,000

Fixed cost per unit  =    1,260,000/30,000= $42

Profit per unit   =        <u>Targeted profit</u>

                               Targeted production unit

                          = <u>$310,000 </u>   =$10.33

                                30,000

Markup percenge =     <u>Fixed cost per unit + profit per unit</u>

                                          Variable cost per unit

                                =<u>$42+ $10.33</u>    =    <u>52.33 </u>* <u>100</u>   = 34.89%

                                       $150                   $150      1

Selling Price        =  Variable cost per unit + markup

                            =  $150+$42+$10.33

                             = $202.33

Variable cost-plus pricing is calculated by  determining variable costs per unit and adding mark-up which will cover fixed costs per unit and generate a targeted profit margin.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
In Chapter 1, you learned that buying and selling textbooks are two separate decisions made at the margin. Textbooks create valu
Delvig [45]

Answer:

$300

Explanation:

The total value gained V is given by sum of the value gained when buying the book (B) added to the value gained when selling the book (S).

The value gained at purchase is given by the difference between the willingness to pay and the actual amount paid:

B=\$450 -\$200\\B= \$250

The value gained when selling the book is given by the difference between the amount received from selling and the value of keeping the book:

S= 0.5*\$200 - \$50\\S=\$50

The total value gained is:

V= B+S\\V=\$250+\$50\\V=\$300

You have gained $300 in total value.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • “i know headquarters wants us to add that new product line,” said dell havasi, manager of billings company’s office products div
    14·2 answers
  • Nearness to raw materials would be most important to a:A. grocery store.B. tax preparation service.C. manufacturing company.D. p
    15·2 answers
  • During 2016, Monty Corporation spent $156,960 in research and development costs. As a result, a new product called the New Age P
    10·1 answer
  • An MNC in a developing country is operating amidst severe space​ constraints, and the infrastructural conditions in the city are
    12·1 answer
  • The LaGrange Corporation had the following budgeted sales for the first half of the current year:
    15·1 answer
  • Rebecca is the office manager for a medium-sized production company. She writes to her boss asking if one of the office assistan
    7·1 answer
  • As sales manager, Joe Batista was given the following static budget report for selling expenses in the Clothing Department of So
    14·1 answer
  • The Kirkland Department of Delta Company began the month of December with beginning work in process of "4,000" units that are "1
    6·1 answer
  • Management's greatest single concern is ________, which is the movement of money through an organization over a daily, weekly, m
    10·1 answer
  • On January 1, 2020, the balance sheet of Naperville Company (a sole proprietorship) was as follows.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!