Answer:
C
Explanation:
you are getting the most of your money for the chairs compared to the other answers
Answer:
COGS= $31,597.5
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $13.00
Direct labor 8.80
Manufacturing overhead 16.50
Last year, Wooten & McMahon Enterprises produced and sold 825 units
First, we need to calculate the cost of goods manufactured:
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
cost of goods manufactured= 0 + 13 + 8.8 + 16.5 - 0= $38.3
Total cost of goods manufactured= 825*38.3= $31,597.5
Now, we can calculate the cost of goods sold:
COGS= beginning finished inventory + cost of goods manufactured - ending finished inventory
COGS= 0 + 31,597.5 - 0= $31,597.5
Answer: The correct answer is "Organizational".
Explanation: Employees who have difficulty performing efficiently on the job often have poor <u>organizational</u> skills, are confused about their priorities (what is most important), and may be slow in making decisions.
Organizational skills allow us to distinguish which are our priorities, short, medium and long term objectives to be met and the steps to follow to fulfill these. Once focused on that, decision-making aimed at meeting these objectives tends to be much faster, which as a result demonstrates more efficient work.
Answer:
.D.complementary products
Explanation:
A complementary good is a product whose usage is dependent on the availability of another. Complementary goods are, therefore, goods that are used together. For example, A and B will be complimentary goods if the use of A will require the use of B.
Yachts and docks are complementary products because a yacht will require a dock as the base of its operation. Without a dock, yacht operations will be almost impossible. Bill is not making good sales on big yachts because potential customers cannot find sufficient docking space. Other examples of complementary goods are car and petrol, printers and ink cartridges, guns and bullets, and DVD players and DVD disks.
Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.