Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,752 + 3.87x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,752 per month
variable cost = $3.87 per car washed
The correct answer is 11 1/3. Hope this helps.<span>
The mixed number would be 11 1/3. This is because 3 goes into 34 11 times. 3 multiplied by 11 would equal 33. You have 1/3 left over after , so you get 1/3.</span>
Matthew manages the sales team at an information technology (IT) firm. His focus is to conduct business in accordance with his firm's mission and vision, while making as much money as possible for the firm and conforming to the basic rules of the society. He ensures that his actions embody ethical custom. In this scenario, Matthew's view of corporate social responsibility is most likely rooted in the <u>Utilitarian </u>tradition.
Explanation:
Utilitarianism is a ethical theory which talks about the right and the wrong actions of an individual.This theory advocates that the action that brings happiness to the society and also increases the utility in the society as a whole is called a morally correct action.
This theory was proposed by Jeremy Bentham and John Stuart Mill.
In simple words an action is termed as right if it promotes happiness in the society and is termed bad it it brings unhappiness in the society
So we can say that Matthew's view of corporate social responsibility is most likely rooted in the <u>Utilitarian </u>tradition.
Answer:
8 million
Explanation:
I solved the question a short while ago
Module 4
Fundamentals of Finance
Answer:
b. The economic cost of going to the pub is £40.
Explanation:
The correct option is - b. The economic cost of going to the pub is £40.
Reason -
Economic cost = Cost actually incurred to choose an option + opportunity cost
Now,
We know that
Opportunity cost is the value of next best alternative forgone.
Now,
Net benefits while the person going to Pub = 50 - 30 = £20
Net benefits while the person going to Theatre = 60 - 50 = £10
So,
The opportunity cost = £20 - £10 = £10
∴ we get
Economic cost of going to the Pub= £30 + £10 = £40