answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
2 years ago
5

The Bella Capri runs as an Italian restaurant that specializes in freshly prepared cooked meals. It is located in premises on a

main street of town with seating capacity for 45 customers. The lease on the premises is $250 per week. General business expesnes are a further $150 each week. Light, heat and fuel are $40 per week. Wage costs for three staff (cook and two waiters) is $600 per week including all other employment costs. The restaurant has set their prices so that it is possible to buy a meal for around $16 per head on average. The cost of the ingredients would be no more than $4 per head. What will be the fixed costs for Bella Capri per week
Business
1 answer:
saul85 [17]2 years ago
6 0

Answer:

The answer is $1000.

Explanation:

We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.

According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.

The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.

So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.

I hope this answer helps.

You might be interested in
Four finalists have been selected for a job as a travel agent. Which candidate will most likely get the job?
Svetllana [295]

Answer:

a

Explanation:

5 0
2 years ago
Crystal Lighting Inc. produces and sells lighting fixtures. An entry light has a total cost of $80 per unit, of which $54 is pro
oee [108]

Answer:

Mark-up = 101.9%

Explanation:

<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>

Mark-up = profit/product cost × 100

Mark-up =  $55/54 × 100 =101.85%

Mark-up = 101.9%

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
You believe that you can earn 2% more on your portfolio if you engage in full-time stock research. However, the additional tradi
Korolek [52]

Answer:

the most spend on research will be $12,000

Explanation:

given data

earn =  2% more

trading costs = 0.5%

stock portfolio = $800,000

solution

we know that here net earnings due to research is expected is

net earnings due to research = 2% - 0.5 %  = 1.5 % of stock portfolio

so

spend on research is = 1.5 % of stock portfolio

spend on research is = $800,000  × 1.5%

spend on research is = $12,000

so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss

so the most spend on research will be $12,000

6 0
1 year ago
One of the most important features of a filing and record keeping system is that it works for you and meets your needs
Vlad [161]

Answer:

True

Explanation:

Its key features include ;

Time saving ; it should allow faster filing and retrieval.

Cost saving- it should provide less likelihood of losing documents.

Expandability and flexibility -to meet everyone's needs in a firm; this feature makes the answer to the question true.

5 0
2 years ago
Mercury Bag Company produces cases of grocery bags. The managers at Mercury are trying to develop budgets for the upcoming quart
IRINA_888 [86]

Answer: (a) Sales forecast $338,400, Production schedule $1,360 (b) Budgeted variable manufacturing cost per case $14, (c ) Total Manufacturing Cost $239,760

Explanation:

Sales forecast

$

Budgeted sales. 1,410

×Selling price per case 240

----------------

Budgeted sales. 338,400

Production schedule

$

Budgeted sales. 1,410

Targeted ending inventory 100

----------------

Cases budgeted to be available

For sale. 1,510

Less: Beginning inventory. 150

---------------

Planned production in unit 1,360

----------------

Manufacturing Cost budget

$

Direct materials ($8 × 1,410) 11,280

Direct Labour( $10 × 2) 20

Variable manufacturing overhead ($6 × 1,410) 8,460

----------------

Total variable manufacturing cost 19,760

Add: Fixed manufacturing overhead. 220,000

------------------

Total manufacturing cost. 239,760

-------------------

Variable manufacturing cost per case

= Total variable manufacturing cost / projected sales in units

= 19,760/ 1,410

= $14

Workings

Cases budgeted to be available for sales = Budgeted sales + Target ending inventory

= 1,410 + 100

= 1,510

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Casey is considering taking out a 30-year loan with monthly payments of $205 at an APR of 1.9%, compounded monthly, and this equ
    8·2 answers
  • You dream that you win $20 million in the state lottery. the next morning you find a $20 bill lying on the sidewalk. if you were
    8·2 answers
  • If the actual A/R at the end of February was $12,000 and projected sales in March are $50,000, where 70% of sales are on credit,
    12·1 answer
  • Kai operates the Surf Shop in Laie, Hawaii, which designs, manufacturers, and customizes surf boards. Hawaii has a hypothetical
    7·1 answer
  • On August 1, 2021, Limbaugh Communications issued $30 million of 10% nonconvertible bonds at 104. The bonds are due on July 31,
    8·1 answer
  • In order to meet and exceed customers' expectations over time, firms must: a. successfully defend their established core compete
    7·1 answer
  • A company pays $40,000 in cash and stock to acquire 65% of the voting stock of another company. The fair value of the 35% noncon
    5·1 answer
  • The payoff matrix above shows the profits associated with the strategic decisions of two oligopoly firms, Bright Company and Spa
    13·1 answer
  • Benjamin put together a committee that included his colleagues. This committee had the sole task of monitoring the effect of the
    10·1 answer
  • Explain the impact of effective purchasing on an operation’s cash flow.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!