Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Hey there!
Beginning: $4,200
Deposit in transit: not counted for ACB
Check printing charge: -$20
Note collected by bank of whiz: -$1,600
4,200 - 20 - 1,600 = 2,580
Adjusted cash balance = $2,580
Hope this helps!
Answer:
<u> The correct answer is:</u> the changes in the situation that would result from a given action.
Explanation:
Marginal analysis is an extremely important tool for the organizational decision-making process, because through this analysis it is possible to compare costs and benefits of a financial strategy, analyzing costs and results in order to increase the company's profitability.
This therefore constitutes a cost-benefit analysis technique, for example, when buying or investing in a product, its benefits and utilities are considered, so for a marginal change to be adopted, the acquired benefits need to outweigh the costs.