The rate after its first adjustment is 5%. The ARM adjustment would be controlled by the periodic cap, because the "true rate" or "fully-indexed rate" is
6.00% (1%+5%). Because the periodic cap
prevents the start rate from moving any more than 2%
at any given adjustment, the first move can only go as
high as 5.00%.
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41
Answer and Explanation:
a. The computation of Kiyara’s deduction for qualified business income is shown below:-
Kiyara's Share of income is
= 50% × $332,000
= $166,000
Max qualified business deduction is
= 20% × $166,000
= $33,200
b. The computation of Kiyara’s net investment income tax liability is shown below:-
Net investment income tax liability = $166,000 × 3.8%
= $6,308
c. The computation of Kiyara’s self-employment tax liability is shown below:-
Kiyara is not earning Jazz Corp.'s self-employment taxable income because Kiyara is not doing work for Jazz Corp.
Hence, the tax liability for self-employment is 0.
d. The computation of Kiyara’s additional Medicare tax liability is shown below:-
Additional medicare tax liability
= $282,000 - $200,000
= $82,000 × 0.9%
= $738
Answer:
True
Explanation:
Outsourcing is when a company gives some of its internal activities to an external party that takes the responsibility to get things done and one of the reasons for a company to do this is to get rid of activities that have to get done but that are not part of their core operations to be able to concentrate on their main activity and get those things done by experts which can help increase productivity. According to that, the answer is that the statement is true.
Answer:The extra cost is$ 0.72
Explanation:
Using the formula √2DCO/CC
Where CO = ordering cost per order
D = Demand per annum
CC = carrying cost or holding cost per annum
Demand = 1000*52 = 52,000 per annum
ordering cost = $15 per order
Holding Cost = 15/100*52,000 = 7,800 per annum
√2DCO/CC
√2*15*52,000/7,800
√1,560,000/7,800
√200
= $14.14
Extra Cost wiil be
900*52 = 46,800 per annum
√2*15* 46,800/7,800
√1,404,000/7,800
√180
13.42
Therefore the extra cost is
14.14 - 13.42
= $0.72