Answer: Investment income = Earning during 2018 × outstanding common shares
= $80,000 × 35%
Dividend declaration = Dividend × outstanding common shares
= $40,000 × 35%
<em>Ramsey’s share of Vapor’s income for 2018 = Investment income - Dividend declaration</em>
<em>= $28,000 - $14,000</em>
<em>= $14,000</em>
Answer:
A) Core Competency
Explanation:
Core Competency
Core competency refers to an organisation's strategic advantage over its competitors, it means the capabilities and the resources that a business must find, cultivate and explore in order to have an advantage over its competitors in the same line of business.
In order for an activity to be defined as a business' core competence, that activity must be unique, making it difficult for others to re-produce an it must also produce a unique level of benefit or value for the consumers of the product.
Since the car parts company has innovated a new automobile product with unique value, <u>It has cultivated and explored its core competency </u>
Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million
Answer:
Explanation:
MPS Week 1 = 150
It takes 3 widgets for 1 WhatchaMacalit.
Widgets required Week 1 = 150 *3 = 450
Painting hours required Week 1 = 450*0.5 = 225 hours
Painting hours required Week 2 = 120*3*0.5 = 180 hours
Similarly, Week 3 = 75 hours
Week # 1 2 3
Widget paint 225 180 75
Answer:
Average consumption will be higher at University A
Explanation:
In the given situation the fee of €500 will cater for food for the semester in University A. There is no limit stated but the average student eats 250kg.
This implies that there will be students that eat higher than 250kg here.
Since there is no limit to what they can eat, they eat as much as possible to maximise satisfaction.
In University B on the other hand there is maximum of 250kg covered by the fee of €500.
The average amount of food eaten will be below 250kg as all students eat either at or below the maximum amount