Answer:
b,
Explanation:
treatment of hazardous waste is preferred to the other options, in a sense they all have side effect. But if waste are treated it reduces the rate of pollution.
Answer:
Because it give you the opportunity to offer a diverse range of products and services. (this is expansion in business growth)
Explanation:
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
<span>Ernest is experiencing the effects of loss of status following the termination.
Once he lost his job, where he was respected as a good worker, he lost that status as well. Now, he is unemployed, and even though he has enough money to sustain himself, he isn't considered part of the workforce anymore, which obviously depressed him a bit, even though he doesn't know it yet.</span>
Answer: c. Demand decreases and supply decreases.
Explanation:
When demand for tablets decrease, the demand curve shifts to the right. The price and quantity declines. At the same time, when supply also falls, the supply curve shifts to the left leading to an increase in price and a fall in quantity.
Since, decrease in demand and supply have opposite effect on the price there is no change in the price of tablets.
Both the forces work towards reducing quantity to quantity will fall unambiguously.
Thus, the correct option is c, Demand decreases and supply decreases.