Answer:
Inventory= $5,040
Explanation:
Giving the following information:
March 1, 2021, inventory: 1,000 gallons @ $7.20 per gallon = $7,200
Purchases:
Mar. 10 600 gals @ $ 7.25
Mar. 16 800 gals @ $ 7.30
Mar. 23 600 gals @ $ 7.35
Sales:
Mar. 5 400 gals
Mar. 14 700 gals
Mar. 20 500 gals
Mar. 26 700 gals
Total units= 3,000
Total sales= 2,300
Ending inventory= 700 units
LIFO (last-in, first-out)
Inventory= 700*7.20= $5,040
Puppies :D
I can explain this because this is how or entire country should be ran. Puppies are answers to everything. Don't @ me. ;)
Answer:
Debit Allowance for Doubtful Accounts $2,300; credit Accounts Receivable $2,300
Explanation:
The journal entry is shown below:
Allowance for Doubtful Accounts A/c Dr $2,300
To Accounts Receivable A/c $2,300
(Being the written-off amount is recorded)
Since we have to record this journal entry so we debited the Allowance for Doubtful Accounts A/c and credited the account receivable account so that the correct posting can be done.
Answer:
$10
Explanation:
Interior airline is expected to make a dividend payment of $3
The growth rate of the dividend is 10%
The risk free rate of the return is 4%
The expected return on the market portfolio is 13%
The stock beta of interior airline is 4
The first step is to calculate the cost of equity
r= 4% + 4(13%-4%)
r= 4% + 4(9)
r= 4% + 36
r= 40%
Therefore, the value of the stock using the constant growth DMM can be calculated as follows
Value of the stock= 3/(40/100-10/100)
= 3/(0.4-0.1)
= 3/0.3
= $10
Hence the value of the stock is $10
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.