Answer:
horizon value at year 5 = $94.3444
current intrinsic intrinsic value P₀ = $47.73
Assuming that the markets are in equilibrium, Goodwin's current expected dividend yield is and Goodwin's capital gains yield is <u>0(it pays no dividends)</u>.
Goodwin has been very successful, but it hasn't paid a dividend yet. It circulates a report to its key investors containing the following statement:
Goodwin's investment opportunities are poor.
Is this statement a possible explanation for why the firm hasn't paid a dividend yet?
<u>B. False</u>
Generally companies that are experiencing a rapid growth do not pay dividends, because they need all the cash that they can use to finance their expansion. Sometimes mature companies that have a steady growth rate will also choose not to pay dividends because they consider themselves as solid investments and not paying dividends allows them to grow more and should increase stockholders' wealth more.
Explanation:
D₃ = $5.50
D₄ = $7.073
D₅ = $9.096
D₆ = $9.642 (and a constant growth rate of 4.38%
Re = 14.60%
horizon value at year 5 = $9.642 / (14.6% - 4.38%) = $94.3444
intrinsic value P₀ = $94.3444 / 1.146⁵ = $47.73
Answer: a. It merely conducted some activity outside of Alaska and that activity took place through a website.
Explanation:
CalmDown can use the defence that all it did was to conduct an activity through it's website and this happened to be outside Alaska.
As such the company is still bound by the state that it is registered in which in this case would seem to be in Alaska. They are not to be bound by the laws of another jurisdiction from the one they are registered to if the activity was done on the internet.
Marcus should therefore try to bring action against them in Alaska if he can.
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer: $16,925.90 increase
Explanation:
Company already has the excess capacity to handle this order so the fixed costs will not be included as they would have already been incurred.
Cost of manufacturing the trees would be:
= Variable cost + Fixed cost
= ((51.61 + 3.80 + 1.00 + 8.26 for white tree) * 230 trees) + 5,000 for molds
= (64.67 * 230) + 5,000
= $19,874.10
Incremental revenue = 230 trees * 160
= $36,800
Incremental operating income = 36,800 - 19,874.1
= $16,925.90 increase
<em></em>
<em>Note: Options might be for a variant of this question. </em>