Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:
c) $5,000
Explanation:
Kansas Plating Company
Cost of Goods Manufactured.
DM used $40,000
Add Direct labor $70,000
Add Overhead $180,000
Total Manufacturing Costs 290,000
Work in Process Inventory
Add Begin. Inv. 5000
Avail. for mfg. 295,000
Less End. Inv. 3,500
0
Cost of goods mfg 260,000
As the beginning balances of materials direct labor and FOH are given we add these to get total manufacturing costs and also the ending balances are given of Cost of Goods Manufactured and ending Inventory we calculate backwards to get to the Work In Process opening Inventory.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer: $107,900
Explanation:
Cumulative Preferred Shares refer to shares that a company has to pay dividends eventually. This means that if they are unable to pay for some years, they are to accrue that payment until they are able to.
There are 119000 shares of no-par 6% preferred stock with a stated value of $5.
That means preferred shares are liable to the following amount of dividends,
= 119,000 * 5 * 6%
= $35,700
Preferred Shares have not being paid for the past 2 years and need to be paid in the current year as well. That means 3 payments,
= 35,700 * 3
= $107,100
Preferred Shares are to be paid $107,100 out of the $215,000 with the rest going to common shares.
Amount going to Common Shares is,
= 215,000 - 107,100
= $107,900
Common Stockholders are to receive $107,900
Answer:Yes
Explanation: Because it will ensure more international awareness that will yield new customers, Sales and profitability for Greater companies.