Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
Answer:
that's nice, my teachers do that too on breaks
Explanation:
Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.
Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
<span>Banks pay pay interest on a daily basis compounded 365 days a year. They would have paid interest on $200 for the first half of the month and $100 for the second half of the month. This averages out to $100. If this is a homework question, then the answer is $150. AVERAGE OF BOTH HALF YEARS = (200+100)/2 happens to = $150,</span>